Kadınların meme kanseri tarama yöntemleri hakkında bilgi, tutum, davranışları ve meme kanseri risk düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of women's knowledge, attitude, behavior about breast cancer screening methods and breast cancer risk levels
- Tez No: 609547
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kadınların meme kanseri belirtilerini bilme durumlarının ve meme kanseri risk düzeylerinin belirlenmesi, mamografi çektirme, klinik meme muayenesi ve kendi kendine meme muayenesi konusundaki bilgi tutum ve davranışlarının incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2017-Mayıs 2019 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine yürütüldü. 20-69 yaş arasında 1000 kadın çalışmaya alındı. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, meme kanseri tarama yöntemleri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını ve meme kanseri risk düzeylerini sorgulayan 62 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Katılımcıların anket formunun doldurulması sonrasında KKMM eğitimi verildi. Sigara içen katılımcılardan bırakmak isteyenlere, bu konuda danışmanlık hizmeti verildi. SPPS 21.0 istatistik programı ile tüm veriler değerlendirildi. Verilerin incelenmesinde ortalama, yüzde, sayı, median ve standart sapma, Ki Kare analizi, Kruskal Wallis-H testi, Whitney U testi ve Spearman's rho korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to determine the knowledge of breast cancer symptoms and breast cancer risk levels of women, mammography, clinical breast examination and self-knowledge about breast examination. Materials and Methods: The study was carried out between June 2017 and May 2019 in Selçuk University Medical Faculty Hospital Family Medicine Polyclinic. 1000 women aged 20-69 years were included in the study. The questionnaire which consisted of 62 questions questioning sociodemographic characteristics, knowledge, attitudes and behaviors of breast cancer screening methods and breast cancer risk levels of the participants was applied with face to face interview technique. After completing the questionnaire of the participants, BSE training was given. Smokers who want to quit the participants were given counseling on this issue. All data were evaluated with SPPS 21.0 statistical program. Mean, percentage, number, median and standard deviation, Chi-square analysis, Kruskal Wallis-H test, Whitney U test and Spearman's rho correlation analysis were used for data analysis.