Adıyaman-Gölbaşı koşullarında bakteri aşılaması ve yapraktan çinko uygulamalarının mercimekte bitki gelişimi ve N2 fiksasyonuna etkisi
The effects of bacteria inoculation and zinc applacation to leaves on plant growth and N2 fixation of Lentil plants (Lens culinaris Medik. ) in Adıyaman-Gölbaşı
- Tez No: 609566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Dünyada nüfusun giderek artmasına istinaden gıda ihtiyacı da artmaktadır. Artan gıda ihtiyacını gidermek için ise besin kaynaklarını arttırmak ve protein, vitamin, mineral yönünden zengin besinler elde etmek gerekmektedir. Bu yönden baklagiller zengin besin içeriği ile önemli bir yere sahiptirler. Adıyaman-Gölbaşı koşullarında 2017-2018 yılları arasında kurulan bu denemede mercimek bitkisinin gelişimi ve N2 fiksasyonuna etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Denemede yapraktan farklı dozlarda çinko sülfat uygulamaları (0, 150 ve 300 ml da-1) ve bakteri aşılaması (aşılı, aşısız) yapılarak faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada mercimek bitkisinde bitki boyu, kuru ağırlık, N, P, K, Ca, Mg, Zn, Fe, Mn, Cu ve Na içerikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre yapraktan çinko sülfat uygulamalarının 150 ml da-1 doz uygulamasında kuru ağırlık, N, Ca, Mg, Fe ve Mn bitki besin element içerikleri en yüksek sonucu vermiştir. Çinkonun 300 ml da-1 doz uygulamasında ise Zn, Cu, P ve Na içeriği en yüksek sonucu vermiştir. Bitkide bakteri aşılamasında ise N, P, K, Zn ve Mn bitki besin elementleri içeriğinde en yüksek sonucu verirken, bakteri aşısız olan uygulamada Ca, Mg, Fe, Cu ve Na içeriği en yüksek sonucu vermiştir. Çalışma sonuçlarına göre yapraktan çinko sülfat uygulamasında en uygun dozun 150 ml da-1 doz uygulaması olduğu ve mikrobiyal gübrelemenin ise doğru suş, uygun iklim koşullarında yapılmasının uygun olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for food is increasing due to the increasing population in the world. In order to meet the increasing need for food, it is necessary to increase nutrient sources and obtain foods rich in proein, vitamins, minerals. In the respect, legumes have an important place with their rich nutritional content. In this experiment, which was established betweeen 2017-2018 in Adıyaman-Gölbaşı conditions, it was made to determine the effect of lentil plant on N2 fixation. In the experiment, different doses of zinc sulphate (0, 150 and 300 ml da-1) and bacterial inoculation (inoculated, unvaccinated) were carried out in 3 replications according to the factorial experiment design. Plant lenght, dry weight, N, P, K, Ca, Mg, Zn, Fe, Mn, Cu and Na contents of lentil were investigated. According to the results, dry weight, N, Ca, Mg, Fe and Mn plant nutrient contents were highest in 150 ml da-1 dose applications of zinc sulphate applications. Zn, Cu P and Na contents were the highest in 300 ml da-1 dose of zinc. In plant grafting, N, P, K, Zn and Mn yielded the highest results in plant nutrient elements, whereas in bacteria- free applications, Ca, Mg, Fe, Cu and Na content were highest. According to the results of the study, it was concluded that the most suitable döşe for zinc sulfate application was 150 ml da-1 and that microbial fertilization was done under the correct strain and appropriate climatic conditions.