1, 3-disubstitüe-2-tiyokso-4,5-imidazolidindionların sentezleri ve spektroskopik verileri
- Tez No: 60957
- Danışmanlar: PROF.DR. ESİN GÜRSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
- 83 - ÖZET Çalışmamızda yer alan maddeler, 4-etiltiyoüreido-, 4-butiltiyoüreido-, 4-alliltiyoüreido-, 4-sikloheksiltiyo- üreidosalisilik asidlerin ve metil 4-alliltiyoüreidosali- silat, metil 4-feniltiyoüreidosalisilat, etil 4-feniltiyo- üreidosalisilatın. oksalil klorürle susuz eterli ortamda etkileştirilmesi ile elde edilmiş olup, yapıları aşağıda belirtilmiştir: l-(3-hidroksi-4-karboksifeûil)-2-tiyokso-3-etil-4f5- imidazolidindion (Madde I); l-(3-nidroksi-4-karboksifenil) -2-tiyokso-3-butil-4,5-imidazolidindioa (Madde II) j l-(3- Mdroksi-4-karboksifeail)-2-tiyokşo-3-allil-4,5-imidazoli- dindion (Madde III); l-(3-Mdroksi-4-karboksifenil)-2-ti~ yokso-3-sikloJıeksil-4,5-imidazolidindioQ (Madde IV); l-(3- hidroksi-4-karbmetoksif enil )-2-t iyokso-3-allil-4t 5-imidazo- lidindion (Madde V); l-(3~b.idroksi-4-karbme.toksifeail)-2- tiyokso-3-fenil-4t5-imidazolidindioa (Madde VI); l-(3-b.id- roksi-4-karbetoksifeail)-2-tiyokso-3-fenil-4,5-imidazolidin- dion (Madde VII).- 84 - Maddelerdeki kükürt atomunun yapıdaki durumu, iyod- azid reaktifi ile verdiği reaksiyon ve desülfürizasyon reaksiyonları ile saptanmıştır. Maddelerin yapılarını kimyasal yöntemlerle aydınlatmak üzere prototip olarak seçilen madde VII nin asid ve alkali hidrolizi ile hidrazin hidratla reaksiyonu yapılmış ve hidroliz ürünleri İTK ile saptanmıştır. Maddelerde bulunan fenol grubunun benzoil türevi haline geçirilmesi amacı ile prototip olarak madde VII seçilmiş ve benzoil klorürle soğukta benzoil esteri (Vila) oluşturulmuş, İTK ve İR spektrumlarının değerlendirilmesi ile yapısı kanıtlanmıştır. Maddelerin yapılarının aydınlatılmasında elementel analiz yanında spektroskopik yöntemlerden (UV, İR, NMR ve kütle spektroskopisi) de yararlanılmış ve bulguların değerlendirilmesi sonucunda yapıların doğruluğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 85 - SUMMARY The following compounds which are the subject of our investigation are obtained by the reaction of oxalyl chlo- 6-aUylthîoureîdo-,, ride with 4-ethylthioureido-, 4-butylthioureido-,rt"4-cyclo- hexylthioureidosalicylic acids, methyl 4-allylthioureidosa- licylate, methyl 4-phenylthioureidosal icy late and ethyl 4-phenylthioureidosalicylate in anhydrous ethereal medium: l-( 3-hydr oxy-4-carboxyphenyl)-2-thi oxo- 3-ethy 1-4,5- imidazolidinedione (Compound I); l-( 3-hydr oxy- 4- carboxy phe nyl )-2-thioxo-3-buty 1-4, 5-imidazolidinedione (Compound II); l-( 3-nydroxy-4-carboxyphenyl)-2-thioxo-3-allyl-4, 5-imidazo- lidinedione (Compound III); l-(3-hydroxy-4-carboxyphenyl)- 2-thioxo-3-cyclohexyl-4, 5-imidazolidinedione (Compound IV); 1- ( 3-nydroxy-4-carbmethoxyphenyl )-2-thioxo-3-allyl-4, 5-imi dazolidinedione (Compound V); l-(3-hydroxy-4-carbmethoxy- phenyl)-2-thioxo-3-piieny 1-4, 5-imidazolidinedione (Compound VI) ; l-(3-hydroxy-4-carbethoxyphenyl)-2-thioxo-3-pb.enyl-4,5- imidazolidinedione (Compound VII). Desulfuration reactions and reactions with the iodine- azide reagent were carried out to determine whether ther 86 - sulphur atom was within tiie ring or part of the thioxo functionality. The latter situation was confirmed by the results of the two reactions. To provide chemical confirmation for the assigned structures Compound VII was chosen as the prototype/ reac ted with hydrazine hydrate and also subjected to alkaline hydrolysis. The products of the alkaline hydrolysis were identified by thin layer chromatography (TLC). Compound VII was also reacted with benzoyl chloride in an ice bath to prepare the benzoyl derivative Vila, the structure of which was confirmed by TLC and IR spectra. For structure determination, spectroscopic methods (UV, IR, KMR and Mass spectrometry) were used in addition to ele mental analysis and all the data obtained were consistent with the assigned structures.