Dörtlü sistemlerde mineral katkı ikameli karma lifli kendiliğinden yerleşen betonun işlenebilirlik ve mühendislik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of workability and engineering properties of hybrid fiber reinforced self-compacting concrete produced using by quaternary portland cement blends
- Tez No: 609570
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüksek Lisans Tezi DÖRTLÜ SİSTEMLERDE MİNERAL KATKI İKAMELİ KARMA LİFLİ KENDİLİĞİNDEN YERLEŞEN BETONUN İŞLENEBİLİRLİK VE MÜHENDİSLİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ İzzeddin DÖNMEZ İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 74+ xii sayfa 2020 Danışman: Prof. Dr. Kâzım TÜRK Karma lif takviyeli kendiliğinden yerleşen betonlar üstün mekanik özellikleri ve durabilitesiyle yüksek performanslı beton sınıfına girerler. Bununla birlikte KYB'nin kompleks taze hal özelliklerinden dolayı lif ilavesi işlenebilirlik özelliklerini etkilemektedir. Bu çalışmada, farklı tipteki mineral katkıların karma lif takviyeli ve lifsiz kendiliğinden yerleşen betonun (KYB) işlenebilirlik ve mühendislik özelliklerine katkısı araştırılmıştır. Bu amaçla, mineral katkı olarak uçucu kül (UK), yüksek fırın cürufu (YFC), kireçtaşı tozunun (KTT) kullanıldığı, ikili, üçlü ve dörtlü bağlayıcı harmanlamasına sahip karma lifli ve lifsiz toplam 9 adet KYB karışımları hazırlanmıştır. Mineral katkı etkisinin daha açık bir şekilde gözlemlenmesi için tüm karışımlarda toplam bağlayıcı miktarı, su/bağlayıcı oranı, akışkanlaştırıcı katkı dozajı ve ince agrega/tüm agrega oranı sabit tutulmuştur. Tüm karışımlara ait işlenebilirlik özelliklerinin belirlenebilmesi amacıyla çökme-yayılma deneyi, T500, J-halkası deneyi ve V-hunisi deneyi gerçekleştirilirken, sertleşmiş beton özellikleri için ise basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve dört noktalı eğilme dayanımı testleri uygulanmıştır. Sonuçta, UK, YFC ve KTT içeren dörtlü bağlayıcı harmanlamasına sahip karma lifli karışımın yayılma çapı ve donatılar arasından geçiş kabiliyeti UK ve YFC içeren üçlü bağlayıcı harmanlamasına sahip karma lifli karışımınkine kıyasla daha iyi olduğu bulunmuştur. Diğer taraftan, kireçtaşı tozu ikamesinin, hem karma lifli hem lifsiz karışımların eğilme dayanımı ile karma lifli karışımların eğilme tokluğu üzerinde en olumsuz etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Karma lif, KYB, Mineral katkı, İşlenebilirlik, Mühendislik özellikler
Özet (Çeviri)
M.Sc. Thesis INVESTIGATION OF WORKABILITY AND ENGINEERING PROPERTIES OF HYBRID FIBER REINFORCED SELF-COMPACTING CONCRETE PRODUCED USING BY QUATERNARY PORTLAND CEMENT BLENDS İzzeddin DÖNMEZ Inonu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering 74+xii sayfa 2020 Supervisor: Prof. Dr. Kâzım TÜRK Hybrid fiber reinforced self-compacting concrete having superior mechanical properties and durability is included to high – performance concrete class. However, the fiber inclusion have affected the workability properties of self-compacting concrete (SCC) due to its complex fresh state properties. In this study, the effect of different type and combination of mineral admixtures on the properties of workability and engineering of SCC with hybrid fiber and no fiber were investigated. For this purpose, a total of nine SCC mixtures containing fly ash (FA), blast furnace slag (BFS) and limestone powder (LSP) as binary, ternary and quaternary blended system were prepared. A total of binder amount, water/cementitious materials ratio, the dosage of high-range water reducer admixture(HRWRA) and sand/total agregate ratio were constant in all mixtures to observe bluntly the effect of mineral admixture used different type and combination. For mechanical properties, the compressive, splitting tension and flexural strength tests were carried out all specimens while slump – flow, T500, J-ring and V-funnel tests were performed to determine the workability properties. Finally, it was found that the slump – flow and passing ability between bars of quaternary blended SCC with hybrid fiber was better than those of ternary blended SCC with hybrid fiber. On the other hand, the replacement of LSP by PC had worst effect on the flexural toughness of SCC specimens with/without hybrid fiber. KEYWORDS: Hybrid fiber, Self–compacting concrete, mineral admixture, workability, engineering properties.