Yumuşak çeliğin 1,0 M HCI ortamındaki korozyonuna keten tohumunun inhibisyon davranışının incelenmesi
Investigation of the inhibition behavior of flax seed to corrosion of mild steel in 1.0 M HCI
- Tez No: 609571
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, keten tohumundan yararlanarak yüzey aktif madde elde edilmiştir. Elde edilen yüzey aktif maddenin yumuşak çeliğin korozyonuna inhibisyon etkisi 0,5x103 ppm, 1,0x103 ppm, 2,0x103 ppm, 4,0x103 ppm inhibitör içeren 1,0 M HCI çözeltisinde elektrokimyasal impedans spektroskopisi ve potansiyodinamik polarizasyon yöntemleri ile belirlenmiştir. Yumuşak çeliğin yüzey yapısı taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiştir. Keten tohumunun inhibitör etkinliği farklı derişim ve sıcaklıklarda çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlardan, keten tohumunun 1,0 M HCI çözeltisi içinde yumuşak çeliğin yüzeyinde film oluşturarak korozyonu önlediği belirlenmiştir. Elektrokimyasal impedans spektoskopisi sonuçlarından 4,0x103 ppm inhibitör içeren ortamda inhibitör etkinliği % 99,9 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, surface active substance was obtained by using flax seed. Inhibition effect of the obtained surfactant on corrosion of soft steel was determined by electrochemical impedance spectroscopy and potentiodynamic polarization methods in 1.0 M HCl solution containing 0.5x103 ppm, 1.0x103 ppm, 2.0x103 ppm, 4.0x103 ppm inhibitor. The surface structure of the soft steel was characterized by scanning electron microscopy (SEM). The inhibitory activity of flaxseed was studied at different concentrations and temperatures. From the results obtained, it was determined that flax seed prevents corrosion by forming a film on the surface of soft steel in 1.0 M HCl solution. According to the results of electrochemical impedance spectroscopy, inhibitory activity was found to be 99.9% in the medium containing 4.0x103 ppm inhibitor.