Hasanuğurlu baraj gölünün alabalık yetiştiriciliği açısından taşıma kapasitesinin tahmini
The estimation of the carrying capacity of a Hasanuğurlu dam lake fot the intensive raninbow trout culture incage
  1. Tez No: 609596
  2. Yazar: İSMAİL TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM BUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ağ kafeslerde balık yetiştiriciliğinin sürdürülebilirliğine ilişkin en önemli unsurlar; ortamın çevreyle ilgili şartlarını oluşturan su kalitesi parametreleri ve çevresel tasıma kapasitesidir. Bu çalışmada Hasanuğurlu Baraj Gölünün bazı su kalitesi parametreleri iki yıl boyunca izlenmiş ve elde edilen sonuçlar göz önüne alınarak gölde alabalık yetiştiriciliği ve kaldırma kapasitesi üzerinde bazı değerlendirmelerde bulunulmuştur. Araştırma alanı Samsun İli Yeşilırmak Nehri üzerinde yer almaktadır. Bu tezin amacı, Hasanuğurlu Baraj Gölü'nün kafeslerde alabalık yetiştiriciliği (Onchorhynchus mykiss) için taşıma kapasitesinin fosfor yükleme modeli kullanılarak tahmin edilmesidir. Sonuç olarak; kabul edilebilir fosfor yükü 31 mg/m3, yemden yararlanma oranı 1.0 -1.5 -2.0 arasında kabul edilerek ve diğer kaynaklardan fosfor katkıları dikkate alınmadan, ortalama derinliği yaklaşık 47 m ve yüzey alanı 22 .7 km2 olan Hasanuğurlu Baraj Gölü'nde kafeslerde yetiştiriciliği yapılabilecek alabalık miktarı yaklaşık olarak 500 ton/yıl olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important factors related to the sustainability of fish farming in network cages; water quality parameters that make up the ecological conditions of the environment and environmental transport capacity. In this study, some water quality parameters of Hasanuğurlu Dam Lake were monitored for two years and some evaluations were made on trout farming and lifting capacity in the lake considering the results obtained. The research area is located within the borders of Tunceli province and the most important water source of Yeşilırmak Stream, one of the branches of Fırat . The aim of this thesis is to estimate the carrying capacity of Hasanuğurlu Dam Lake for trout farming (Onchorhynchus mykiss) in cages by using phosphorus loading model. As a result; Acceptable phosphorus load 31 mg / m3, feed utilization ratio1.0- 1. 5-2. 0 between the accepted and other sources without taking into account the contribution of phosphorus, the average depth of 47 m and the surface area of 22.7 km2 Hasanuğurlu Dam Lake can be cultivated in the cages trout amount approximately 500 tons / year.