The effect of interleukin 7 on CD8+T cell accumulation and differentiation in the presence of adenosine signaling
İnterlökin 7 ve adenozin yolaklarının CD8+T hücresi uyarılma ve baskılamasına etkileri
  1. Tez No: 609618
  2. Yazar: SUAT TÜÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN İSMAİL GÖKTUNA, YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sitotoksik T hücreleri, önemli sitotoksik adaptif bağışıklık hücreleridir. Görevleri, vücudun her bir hücresini kontrol ederek mikrobik enfeksiyonlara karşı korumaktır. Ayrıca antijenleri tanınmasında ve kanser hücrelerinin yok edilmesinde ana oyunculardır. Kanser hücrelerinin bu hücreleri engelleme yeteneği, tümörlerin ciddiyetini teşhis etmek için çok önemlidir. Bu nedenle, tümör mikro çevresel analizi, tümöre müdahale etmeden önce dikkate alınması gereken kilit faktördür. Tümör mikro ortamında sıkça görülen stres, hücre hasarı ve iskemi, hücre dışı alanda adenozin salınımı ve birikmesine neden olur. Bu nedenle, hücre dışı adenozin seviyeleri tümör mikro-çevresine bitişik normal dokulara göre daha yüksektir. Adenozin, dört farklı G protein kenetli reseptör alt tipini hedefleyebilir; Al, A2A, A2B ve A3 adenozin reseptörleri. Adenozin sinyal yolağı, A2A ve A2B reseptörleri yoluyla hem doğal hem de adaptif bağışıklık hücrelerini engellemesine neden olur. A2AR, sitotoksik T hücreleri tarafından ifade edilen ana reseptör alt tipidir. İnterlökin 7 (IL-7), bağışıklık hücreleri ve stroma hücreleri tarafından ifade edilen bir sitokindir. IL-7, T hücresi bakımı ve hafıza farklılaşmasının düzenlenmesi için önemlidir. Önceki çalışmalar, Adora2a'nın (A2AR geni) global veya T hücresine spesifik olarak silinmesinin beklenmedik bir şekilde, genetik olarak özdeş B16 melanomunun büyümesini destekleyebileceğini göstermiştir ve buna bağlantılı olarak tümörle ilişkili T hücrelerinde ve alfa IL-7 reseptörü (CD127) ekspresyonunda azalma gözlenmiştir. Bu çalışmada, IL-7 varlığında veya yokluğunda adenozin sinyalizasyonunun veya bazı durumlarda IL-2'nin, CD8+ T hücre birikimi ve in vitro farklılaşması üzerindeki etkisini test ettik. Adenozin sinyali, kısmen Il-7 reseptör ifadesini korurken CD8 + T hücrelerinin birikimini ve IL-2 reseptör ifadesini engelledi. IL-2'nin değil de IL-7'nin hücre kültürüne eklenmesi, adenozin etkisine bağlı T hücre birikimindeki azalmayı tamamen tersine çevirdi. Ek olarak, adenozin uyarımı, IL-7 varlığında T hücrelerinde tükenme markörü PD-1'in ekspresyonunu azalttı, ancak IL-2 varlığında azaltmadı. Son olarak, adenozin sinyali CD8+ T hücrelerini efektör / efektör bellek fenotipinden ziyade merkezi bellek fenotipine doğru farklılaştırdı. IL-7 veya IL-2'nin eklenmesi bu etkiyi değiştirmedi. Özetle, IL-7 ile adenozin birlikteliği, in vivo koşullarda önemli etkileri olabilecek CD8+T hücresi fenotipik farklılaşması ve birikmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Cytotoxic T cells are important cytotoxic adaptive immune cells. Their role is to check every single cell for protecting the body against microbial infections. They are also the main players for antigen-specific recognition and elimination of cancer cells. The ability of the cancer cells to inhibit those cells, is very important to diagnose the severity of the tumors. Therefore, tumor microenvironment analysis is the key factor that need to be taken account before intervention to the tumor. Stress, cell damage, and ischemia, often seen in the tumor microenvironment, cause the release and accumulation of adenosine in the extracellular space. Therefore, extracellular adenosine levels are higher in the tumor microenvironments than adjacent normal tissues. Adenosine can target four subtypes of G protein-coupled receptors; A1, A2A, A2B and A3 adenosine receptors. Adenosine signaling causes inhibition of immune cells from both innate and adaptive compartments through adenosine A2A and A2B receptors (A2AR and A2BR, respectively). A2AR is the main receptor subtype expressed by cytotoxic T cells. Interleukin 7 (IL-7) is a cytokine expressed by immune cells and stromal cells. IL-7 is important for the regulation of T cell maintenance and memory differentiation. Previous studies have shown that global or T cell-specific deletion of Adora2a (A2AR gene) may unexpectedly promote growth of syngeneic B16 melanoma, which is associated with reduced T cell accumulation and IL7 receptor alpha (CD127) expression in tumor associated T cells. In this study we tested the effect of adenosine signaling in the presence or absence of IL-7 or in some cases IL-2 on CD8+ T cell accumulation and differentiation in vitro. Adenosine signaling inhibited accumulation and IL-2 receptor expression of CD8+T cells while partially sustaining the IL-7 receptor expression. Addition of IL-7 but not IL-2 to the cell culture completely reversed the adenosine-mediated reduction in T cell accumulation. In addition, adenosine signaling reduced the expression of T cell exhaustion marker PD-1 in the presence of IL7 but not IL-2. Finally, adenosine signaling differentiated CD8+T cells towards central memory phenotype rather than effector/effector memory phenotype. Addition of IL-7 or IL-2 did not change this effect. In summary, adenosine cross-talk with IL-7 is important for CD8 T cell phenotypic differentiation and accumulation, which may have important implications in in vivo conditions.