Financing of Syrian SMEs in Gaziantep a case study
Gaziantep' teki Suriyeli KOBİ'lerin finansmanı: Vaka çalışması
  1. Tez No: 609617
  2. Yazar: MUSAAB RAHAL
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ŞÜKRİYE GÜL REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
KOBİ'ler istihdamı ve GSYİH' yi artırdığı için gelişmekte olan ekonomilerde oldukça önemli bir konudur. KOBİ'lerin ekonomik kalkınmadaki hayati rolünün farkında olan Hükümet tüm sektörlerdeki KOBİ'leri desteklemeye dönük çeşitli düzenlemeler yapmaktadır. Özellikle KOBİ'lerin kuruluş aşamasında sermaye elde etmede yaşadıkları zorluklar onları birtakım darboğazlarla karşı karşıya bırakmaktyadır. Suriye KOBİ'leri, 10 binin üzerinde KOBİ ile Türkiye ekonomisinin inşasına katkıda bulunmaktadır. Suriyeli KOBİ'ler Türkiye'de bağımsız bir şekilde işe başlamak istiyorlar. ancak bu KOBİ'lerin çoğunluğu finansman pazarına erişememektedir. Bu çalışma Gaziantep' te iş kuran ya da kurmak isteyen Suriyeli KOBİ'lerin devletin mali desteğinden ve kredi olanaklarından beklentilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışma kapsamında vaka analizi yapılmış ve seçilen 10 KOBİ ile birlikte KOSGEB' e çeşitli sorular sorulmuştur. KOSGEB Türkiye'deki en önemli finansal destek kurumudur. Sorulan sorulara karşılık alınan cevaplar üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As SMEs increase employment and GDP, it is an important issue in developing economies. Aware of the vital role of SMEs in economic development, the Government is making various arrangements to support SMEs in all sectors. Particularly, the difficulties faced by SMEs in obtaining capital during the establishment stage make them face some bottlenecks. Syria SMEs, which contribute to the construction of Turkey's economy with over 10 thousand SMEs. Syrian SMEs independently they want to start work in Turkey. however, the majority of these SMEs do not have access to the financing market. The aim of this study is to reveal the expectations of Syrian SMEs who are or want to establish business in Gaziantep from the financial support and credit facilities of the state. For this purpose, case analysis was conducted and various questions were asked to KOSGEB along with 10 selected SMEs. KOSGEB support is the most important financial institutions in Turkey. An evaluation was made on the answers to the questions asked.