Atorvastatinin lenfosit alt grupları ve monositler ile inflamatuar belirteçler üzerine etkisi
The effects of atorvastatin on hematological and inflammatory parameters
- Tez No: 229726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. V. GÜRHAN KADIKÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kronik inflamasyon ateroskleroz ve komplikasyonlarının gelişiminde rol oynamaktadır. Hiperkolesterolemide kronik bir inflamasyon söz konusu olup kemokin ve sitokinlerin uyarılması, endotelial adezyon moleküllerinin artışı, lipoproteinler üzerindeki okside maddelere karşı ortaya çıkan immün reaksiyonlar meydana gelmektedir. Statinlerin hem lipid parametrelerini hem de antitrombotik, antiproliferatif ve endotel disfonksiyonlarını düzeltici etkileri ile ateroskleroz üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir.Bu prospektif çalışmada atorvastatinin hiperkolesterolemili hastalarda lipid parametleri yanında lenfosit, monositler ile çeşitli inflamatuar belirteçler üzerine etkisi araştırıldı.Çalışmaya ?Adult Treatment Panel for Third Report of the National Cholesterol Education Program? ölçütlerine uygun 40 (14 erkek, yaş ortalaması 47±9) primer hiperkolesterolemi hastası alındı. Çalışma Üniversite Proje fonundan (Proje no TF-7005) kısmen desteklendi. Sağlık Bakanlığı Merkez (2006/16638 karar) ve Tıp Fakültesi Merkez (2006/010-54) Etik Kurullarından onay alındı. Sekonder hiperkolesterolemi, gebelik, laktasyon, akut koroner sendrom, böbrek yetersizliği, malignite, akut/kronik enfeksiyon ve inflamasyon, diyabetes mellitus, kanamaya yatkınlık, karaciğer fonksiyon bozukluğu dışlama kriterleriydi. Hastalara 12 hafta boyunca atorvastatin günde 20 mg başlandı. Tedavi öncesinde ve sonunda tam kan, sedimantasyon hızı, high-sensitive C-reaktif protein (hs-CRP), lipid parametreleri, fibrinojen, AST, ALT, CK-MB, flow-cytometry ile CD-3, 4, 5, 8, 14, 16, 19, 40, 45, ELISA ile interlökin (IL)-1, 6, 18, interferon gama (IFN-?), tumor necrosis factor-? (TNF- ? ), intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-1), soluble CD-40, vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-1) düzeyleri değerlendirildi. Sonuçlar two-paired student-t testi ile karşılaştırıldı, p0.05), ALT düzeyini arttırdı (p=0.041). Flow-cytometry'de yalnızca lenfositlerdeki CD-14 (p=0.015) ve CD-19 (p=0.039) ekspresyonunu azalttı.
Özet (Çeviri)
Chronic inflammation may play role in the development of atherosclerosis and its complications. In hypercholesterolemia, the evidences of chronic inflammation such as the stimulation of chemokines and cytokines, increase in endothelial adhesion molecules, and the immune reactions against oxidants on lipoproteins are detected. It was shown that statins had some beneficial effects on lipid parameters, thrombosis, endothelial dysfunction, smooth muscle proliferation and athersclerosis.In this prospective study, the effects of atorvastatin on hematological and inflammatory parameters were investigated on hyperlipidemic patients.Forty patients (14 male and 26 female) with primary hypercholesterolemia, according to Adult Treatment Panel for Third Report of National Cholesterol Education Program, included to our study. National and local ethical committees approved this study. The exclusion criteria were secondary hypercholesterolemia, acute coronary syndromes, liver and renal dysfunctions, diabetes mellitus, acute/chronic infection and inflammatory diseases, pregnancy, lactation, malignancy, and tendency to bleeding. Patients were treated with 20 mg/day atorvastatin for 12 weeks. At baseline, and 12th weeks, lipid parameters, hematological parameters such as whole blood cell counts, hemoglobin and fibrinogen levels, CD3, CD4, CD5, CD8, CD14, CD16, CD19, CD40, CD45 using flow-cytometry, inflammatory parameters such as interleukin-1 (IL-1), IL-6, IL-18, tumor necrosis factor-alpha (TNF- ? ), interferon-gamma, soluble CD-40, intracellular adhesion molecule-1 (ICAM-1), vascular cell adhesion molecule-1, high-sensitive CRP, sedimentation rate, and enzymes including CK, AST, ALT were evaluated. The results were compared with two-paired student?s-t test.