Hisse senedi piyasalarında anomaliler: BİST 30 üzerine ekonometrik bir uygulama
Anomalies in share stock markets: An econometric application on BİST 30
  1. Tez No: 609619
  2. Yazar: SERPİL OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ALSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Etkin Piyasa Hipotezi, menkul kıymet pazarlarında yer alan tüm bilgilerin piyasaya eksiksiz yansıdığını ve fiyatların rastgele meydana geldiğini bundan dolayı da beklenenin üzerinde gelir elde edilemeyeceğini ifade etmektedir. Ancak literatürü incelediğimiz zaman belirli faktörler göz önüne alındığında anormal getiriler elde etmenin mümkün olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın amacı, menkul kıymet piyasasında işlem yapmak isteyen yatırımcılara oluşabilecek anomaliler hakkında bilgi aktarıp daha doğru şekilde karar vermelerine yardımcı olmaktır. Bu anlamda ilk olarak etkin piyasa hipotezi hakkında bilgi aktarıp daha sonra anomaliler açıklanmıştır. GARCH modelinden faydalanarak BIST 30 endeksi kapsamında 2003-2018 yılları günlük fiyat endeksinden yararlanılarak haftanın günü anomalisi, ay içi anomalisi, ay dönümü anomalisi, yıl dönümü anomalisi, ocak ayı anomalisi ve tatil etkisi anomalisi analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, haftanın günü etkisinde pazartesi hesaplanan değerin pozitif olduğu ve volatiliteyi arttırdığı, salı ve cuma günü değerin negatif ve volatilitenin azaldığı gözlemlenmiştir. Ocak ayı etkisinde BIST 30 endeks kapsamında Ocak ayında getirilerin yükseldiği ve volatilitenin arttığı sonucuna varılmıştır. Yıl dönümü etkisinin ortalama getiriler üzerinde etkisinin olduğu ve getirilerin yükseldiği gözlemlenmiştir. Ay dönümü etkisinde volatilitenin arttığı gözlemlenmiştir. Ay içi etkisinde, ayın ilk yarısında getirilerin düştüğü ve volatilitenin azalış gösterdiği tespit edilmiş ve tatil etkisinin de ortalama getiriler üzerinde etkisinin olduğu ve getirileri arttırdığına rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Efficient Market Hypothesis states that all information contained in the securities markets is fully reflected in the market and that prices occur at random and therefore, no more than expected revenue can be obtained. However, when we examine the literature, it is concluded that it is possible to obtain abnormal returns when certain factors are considered. The purpose of this study is to provide information about the anomalies that may occur to investors who want to make transactions in the securities market and to help them make more accurate decisions. In this sense, firstly, information is given about the effective market hypothesis and then anomalies are explained. Using the GARCH model, the daily price index of 2003-2018 within the scope of BIST 30 index was analyzed using day of week anomaly, lunar anomaly, lunar anomaly, Anniversary anomaly, January anomaly and holiday effect anomaly. As a result of the analysis, it was observed that the value calculated on Monday was positive and increased the volatility, the value on Tuesday and Friday was negative and the volatility decreased on the day of the week. In January, it was concluded that the yields increased and volatility increased within the scope of BIST 30 index. It was observed that the anniversary effect had an effect on the average returns and the returns increased. Increased volatility was observed under the effect of the moon. In the lunar effect, it was found that returns decreased and volatility decreased in the first half of the month and it was found that the holiday effect had an effect on average returns and increased returns.