Prostat ve akciğer kanserlerinin VMAT (Volumetrik ayarlı radyoterapi) ve YART (Yoğunluk ayarlı radyoterapi) tabanlı tedavilerinde termal fotonötron kontaminasyonunun incelenmesi
Investigating the thermal photonutron contamination in VMAT (Volumetric arc treatment) and İMRT (Intensity modulated radiation therapy) based treatments of prostate and lung cancers
- Tez No: 767411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE YEĞİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hızlandırıcı tabanlı radyoterapide alan dışı nötron dozlarının belirlenmesi ve anlaşılması önemli bir konudur çünkü yüksek enerjilerde (> 6 MV) çalışan lineer hızlandırıcılar, hastanın anatomisinin hedef bölgeye uzak kısımlarını ışınlayan ikincil radyasyonlar üretir, potansiyel olarak zararlı sağlık etkilerine neden olabilir. Çalısmanın amacı ise şu sekilde sıralanabilir; -Akciğer vs Prostat uygulamasında (Hava vs Yumuşak Doku), -YART(Yoğunluk ayarlı radyoterapi) vs VMAT(Volumetrik ark tedavi) için, -Farlı üç enerji için (6 MV-10 MV-15 MV), -Alan içinde vs Alan dışında (Kritik organ ve normal doku için), Termal fotonötronların eşdeğer doz katkılarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
Identifying and understanding off-field neutron doses is an important issue in accelerator-based radiotherapy because linear accelerators operating at high energies (> 6 MV) generate secondary radiations that irradiate parts of the patient's anatomy distant to the target area, potentially causing harmful health effects. The aim of the study can be listed as follows; - Lung vs Prostate application (Air vs Soft Tissue), -For IMRT (Intensity adjusted radiotherapy) vs VMAT (Volumetric arc therapy), -For three energies with headlights (6 MV-10 MV-15 MV), - Inside the field vs Outside the field (For critical organ and normal tissue), To examine the equivalent dose contributions of thermal photoneutrons.