The birth, the evolution and practice of method acting
Metod oyunculuğunun doğuşu, evrimi ve pratiği
  1. Tez No: 609639
  2. Yazar: FATİH KESİMAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELENİ VARMAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Metod Oyunculuğu, sadece gerçekçi sinemayla sınırlı kalmaksızın tiyatro, performans ve diğer film türleri içerisindeki oyunculuk formlarına da hizmet etmekte olan, en geçerli ve uygulanabilir oyunculuk tekniklerinden biridir. Bu özellikleriyle Metod Oyunculuğunun dünya çapında bu denli geçerli ve uygulanabilir oluşunun sebepleri araştırılmaya değerdir. Bu tez Metod Oyunculuğunu tarihsel bir yaklaşımla, doğduğu günden bugünkü geçerli formu ve uygulanma yöntemlerine kadar inceleyecektir. Metod Oyunculuğu'nun doğuşu Rus İmparatorluğu'nda Stanislavski –“Sistem”in kurucusu – ile gerçekleşmiş olup daha sonraki teorisyenler tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilerek“Metod Oyunculuğu”adını almıştır. Stanislavski'nin“Sistem”i, insan davranışı ve psikolojisi göz ününde bulundurulup yorumlanarak geliştirilmiş ve bazı özel eklemeler yapılarak pratikleştirilmiştir. Günümüzdeki Metod Oyunculuğu uygulanışını incelemek için iki ayrı filmdeki aynı rolün farklı iki oyuncu tarafından yorumlanması – önce method oyunculuğuyla herhangi bir ilgisi bulunmayan Robert Mitchum ve devamında Robert De Niro - incelenecektir. Robert De Niro method oyunculuğu konusunda en eğitimli ve popüler oyunculardan biridir; Stella Adler'ın öğrencisi olmasının yanında Amerika Birleşik Devletleri'nde günümüz metod oyunculuğunun da sembolü olarak bilinmektedir. Bu nedenle, Metod Oyunculuğunun anlaşılması için De Niro'nun çalışma biçiminin incelenmesi önemlidir. Bu bağlamda bu çalışma, Metod Oyunculuğu teorisinin evrimini takip etmeyi ve günümüz oyuncularının bu teoriyi kullanma biçimlerini anlamayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Method Acting is one of the most valid and applicable acting technics serving not only realistic cinema but also many other forms of acting in theatre, in perfomance and other film genres. Therefore, it is worth researching what makes Method Acting so accepted and applicable worldwide. The present thesis will examine Method Acting through a historical approach from its birth to its present form and application. Method Acting is born with Stanislavski - the founder of“The System”- in Russian Empire and is developed later with theoreticians who bring“The System”to United States and rename it“The Method Acting”. They develope Stanislavski's“System”according to their own interpretation and add some specific differences to its practice that go deeper as far as understanding the human behaviour and psychology is concerned. In order to examine the present application of Method Acting the study will examine and compare in two films the same role, firstly acted by a non-Method actor (Robert Mitchum) and later acted by Robert De Niro. Robert De Niro is one of the most well known and educated method actors; he has been Stella Adler's student and is considered the symbol of method acting in USA today. Therefore, analyzing his working style is usefull in understanding Method Acting. In this regard, this study aims to follow the evolution of Method Acting theory in order to understand also the ways actors' approach it nowadays.