6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında ticaret şirketlerinin birleşmesi ve birleşme süreci
Merger and merger process of trade companies under the Turkish Commercial law No.6102
  1. Tez No: 609654
  2. Yazar: EZGİ ECE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE ÖZTÜRK AKKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Şirket birleşmeleri, günümüzün temel ekonomik ihtiyaçlarından doğan bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. Şirketlerin birleşme yolunu seçmelerindeki temel amaç, daha az maliyetle daha çok kar elde etme istekleridir. Birleşme işlemiyle birlikte, mevcut şirketler bir araya gelir ve böylelikle ekonomik güçlerini de birleştirmiş olurlar veya bu işlemi yeni bir şirket çatısı altında gerçekleştirirler. Şirketler, bu birleşme işlemlerini belirli bir hukuki düzenleme altında gerçekleştirmelidir. Bu kapsamda düzenlenen 6762 sayılı Eski Türk Ticaret Kanununun (eTTK) aksine 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) şirket birleşmelerini oldukça detaylı bir şekilde ele almıştır. TTK'nda bu konu (TTK m.136-158) maddeleri arasında düzenlenmiştir. 6102 sayılı TTK, kaynağını İsviçre Birleştirme Kanunundan (İbirK) ve AB 78/855/ECC sayılı şirketler Hukuku 3. Konsey Yönergesinin birleşmeye dair hükümlerinden almıştır. Bu çalışmada şirket birleşmelerine dair yeni sistem, 6102 sayılı TTK, İBirK ve AB 78/855/ECC sayılı şirketler Hukuku 3. Konsey yönergesi çerçevesinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Mergers and acquisition appear as a necessity which is arised from contemporary economic conditions. The main purpose of companies to choose the way of merger is that the less cost is to get more benefit. With the merger and acquisition process, existing companies congregate and so they consolidate their economic potential or achieve this under the roof of a new company. Companies must undertake such mergers and acquisitions under a specific legal arrangement. In contrast to the old Turkish Commercial Code No. 6762, the New Turkish Commercial Code No. 6102 has discussed the merger very detail. This issue is regulated among the articles (m.136-158) of the New Turkish Commercial Code. The new TCC no.6102 takes its source from the Swiss Union Act and the provisions of the 3 rd Council Directive of the EU Law No. 78/855/ECC on the merger. In this study, the new system for mergers and acquisitions will be examined within the framework of the new Turkish Commercial Code No.6102, the Swiss Merger Act. And the EU 78/855/ECC Law