Sosyalist ideolojinin tarihsel yapılanması
Historical structure of socialist ideology
  1. Tez No: 609655
  2. Yazar: ALKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
İnsanlık tarihi, geride bıraktığımız son iki yüz elli yıllık süreçte önceki tarihsel dönemlerle karşılaştırılamayacak kadar yoğun ve köklü değişiklikler yaşamıştır. Aydınlanma düşüncesi, Sanayi Devrimi, bilimdeki büyük atılımlar, kişisel hak ve özgürlüklere yönelik yeni çerçevelerin belirlenmesi gibi unsurlar, toplumsal meselelerin gezegen ölçeğinde ele alınmasını ve bu doğrultudaki paradigmaları güçlendirmiştir. Bu çalışmanın konusunu toplumun örgütlenme ve işleyiş tarzında kapitalizme alternatif farklı bir insanlık modeli ortaya koyabilme ve tarihte özel mülkiyetin ortaya çıkışından itibaren insanlar arasında yaşanan eşitsizlikleri analiz ederek bunları çözebilme iddiasını içinde barındıran sosyalist ideolojinin tarihsel yapılanması, dönüşümü, devletleşmesi, yapısal problemleri ve potansiyel geleceği oluşturmaktadır. Karl Marx ve Friedrich Engels'in kurucusu olduğu modern sosyalist düşüncenin yapılanması ve gelişim seyri, sosyalist ideolojinin yirminci yüzyıldaki devletleşme uygulamaları ile devamlılık sağlamıştır. Bu uygulamaların kuruluşunda olduğu kadar ortadan kalkmalarında da sosyalist ideolojinin tarihsel yapılanmasının belirleyici bir rolü bulunur. Çalışmada, sosyalist ideolojinin kuruluşundan itibaren içinde barındırdığı çelişkilerin, objektif gelişmelerin de etkisi ile yaşadığı dönüşüm seyri ele alınmaktadır. Sosyalist paradigmanın, günümüz toplumunda insanlığın büyük problemlerine gerçekçi ve uygulanabilir yanıtlar getirebilmesi için, kendi yapılanmasından kaynaklı problemlerin bilinmesi ve bunların doğru bir sentezle yenilenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the last two hundred and fifty years, the history of mankind has experienced intense and drastic changes compared to previous historical periods. The Enlightenment idea, the Industrial Revolution, the great breakthroughs in sciences, the identification of new frameworks for personal rights and freedoms have strengthened the paradigms which are addressing the issues of human society on a planetary scale. The subject of this study is the historical structuring, transformation, problems and the future of socialist ideology which includes the claim of being able to put forward a different model of humanity as an alternative to capitalism in the way of organization and functioning of society, and to analyze and solve the inequalities between people since the emergence of private property in history. The structuring and development of modern socialist thought, founded by Karl Marx and Friedrich Engels, led to the continuity of socialist ideology in the twentieth century with its stateization practices. The historical structuring of socialist ideology has a decisive role in the disappearance of these practices, as well as their historical establishment. In this study, the transformation process of the socialist ideology, experienced by the contradictions and objective developments since its foundation, is discussed. In order for the socialist paradigm to bring realistic and practical answers to the big problems of humanity in today's society, the problems arising from its own structuring need to be clearly known and renewed with the right synthesis.