Kahramanmaraş ilindeki farklı nar (Punica granatum L.) genotiplerinin pomolojik özellikleri ile fitokimyasal ve antioksidant içeriklerinin belirlenmesi
Determination of pomological properties and phytochemical and antioxidant contents of different nar (Punica granatum L.) genotypes in Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 609678
  2. Yazar: TUĞBA TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF NİKPEYMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kahramanmaraş ili (Merkez) ekolojik koşullarında denemeye alınan üç nar genotipinin (Genotip1, Genotip2, Genotip3) ağaç verimlerinin, meyve ağırlığı, meyve eni, boyu, renk özellikleri, dane sayısı, dane ağırlığı, SÇKM, toplam fenol ve antioksidan içeriğini belirlemek amacı ile 2015-2016 yıllarında yürütülmüştür. Genotip 3 ve Genotip 1 genotiplerinde 14 Ekim'de hasat başlamış, Genotip 2 ise 21 Ekim tarihinde hasat yapılmıştır. Çalışmada en yüksek meyve ağırlığı Genotip 3 nar genotipinde 386.50 g olarak belirlenmiş en düşük ağırlık ise 267.23 g ile Genotip1 nar genotipine ait olmuştur. Genotipleri renk açısından değerlendirdiğimizde en kırmızı dane rengi Genotip 1 nar (34,58) genotipinden elde edilirken, Genotip 2 ve Genotip 3 genotipleri bunu takip etmiştir. En fazla dane sayısı Genotip 2 (635) nar genotipinde saptanmış, bu özellik açısından en düşük değer Genotip 1 nar (395 adet) genotipinde belirlenmiştir. Genotiplerin SÇKM içerikleri % 15.42 ile 15.55 arasında değişirken en yüksek antioksidan içeriği (39.32 TEAC,Mm) Genotip 2 nar genotipinde belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In order to determine the tree yields, fruit weight, fruit width, height, color characteristics, grain number, grain weight, soluble solids (SÇKM), total phenol and antioxidant content of three pomegranate genotypes (Genotip 1, Genotip 2, Genotip 3) which were tested in the ecological conditions of Kahramanmaraş province (Center), 2015 -2016 was carried out. Genotip 3 and Genotip 1 genotypes were harvested on 14 October and Genotip 2 was harvested on 21 October. In the study, the highest fruit weight in Genotip 3 pomegranate genotype was found to be 386.50 g and the lowest weight was 267.23 g with Genotip 1 pomegranate genotype. When we evaluated the genotypes in terms of color, the most red grain color was obtained from Genotip 1 pomegranate (34,58) genotype, followed by Genotip 2 and Genotip 3 genotypes. The highest number of grains was detected in Genotip 2 (635) pomegranate genotype, and the lowest value was found in Genotip 1 pomegranate (395 ?). soluble solids (SÇKM) contents of genotypes ranged between 15.42% and 15.55%, while the highest antioxidant content (39.32 TEAC, Mm) was determined in Genotip 2 pomegranate genotype.