Duygusal ve kültürel zekâ, sosyal sermaye, iş doyumu ve örgütsel bağlılık ilişkileri: Eğitim sektöründe bir çalışma
Relationship between emotional intelligence and cultural intelligence, social capital, job satisfaction and organizational commitment: A study in the education sector
- Tez No: 609677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MUKADDES AFACAN FINDIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmanın temel amacı, öğretmenlerin duygusal ve kültürel zekâ düzeyinin iş doyumu ve örgütsel bağlılığa etkisini incelemek ve sosyal sermaye aracılığıyla bu etkinin farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Duygusal ve kültürel zekâ modelin bağımsız değişkenleri, iş doyumu ve örgütsel bağlılık, bağımlı değişkenleridir. Ayrıca, değişkenler arası ilişkilerde sosyal sermayenin aracılık rolü sorgulanmıştır. Araştırma bulguları, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında İstanbul İli'nde görevli olan öğretmenlerden alınan bilgiler doğrultusunda elde edilmiştir. Toplanan veriler, SPSS programı kullanarak ve Yapısal Eşitlik Modellemesi kapsamında SmartPLS kullanılarak test edilmiştir. İş doyumu bağımlı değişkeni üzerinde duygusal ve kültürel zekânın herhangi bir etkisinin çıkmaması araştırmanın en dikkat çekici bulgularıdır. Çalışmanın kilit bağımlı değişkeni örgütsel bağlılık incelendiğinde ise duyguların düzenlenmesi ve motivasyonel kültürel zekâ boyutlarının duygusal bağlılık ve devam bağlılığı boyutları üzerinde etkiye sahip olduğu görülmektedir. Sosyal sermaye, örgütsel bağlılık üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etkiye sahiptir. Duygusal zekâ ile kültürel zekânın örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini incelerken aracı değişken olarak kullanılan sosyal sermayenin herhangi bir aracılık etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the effect of teachers' emotional and cultural intelligence level on job satisfaction and organizational commitment and to determine whether this effect differs through social capital. Emotional and cultural intelligence, independent variables of the model, job satisfaction and organizational commitment are dependent variables. In addition, the mediating role social capital in inter-variable relationships was questioned. The findings of the research were obtained in line with the information obtained from the teachers working in Istanbul in the 2018-2019 academic year. The collected data were tested using the SPSS program and SmartPLS under Structural Equation Modeling. The most striking findins of this study are the absence of any effect of emotional and cultural intelligence on the job satisfaction dependent variable. When organizational commitment, which is the key dependent variable of the study, is examined, it is seen that the dimensions of emotion regulation and motivational cultural intelligence have a significant effect on the dimensions of affective commitment and continuance commitment. Social capital has a direct and significant impact on organizational commitment. When examining the effects of emotional intelligence and cultural intelligence on organizational commitment, it is observed that social capital doesn't have an effect as a mediator.