Spatial and temporal distribution of inorganic and organic pollutant concentrations at Northwestern Anatolia
Organik ve inorganik kirletici konsantrasyonlarının Kuzeybatı Anadolu'da mekansal ve zamansal dağılımı
  1. Tez No: 609700
  2. Yazar: UFUK SARISALTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL, PROF. DR. COŞKUN YURTERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Grubumuzca daha önce yapılan bir çalışma çerçevesinde Orta ve Kuzey Anadolu'da yer alan 13 şehirde (Ankara, Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Eskişehir, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Yozgat and Zonguldak) Haziran 2014 – Temmuz 2015 ayları arasında inorganik kirleticiler olan SO2, NO2 ve O3 ile organik kirleticiler olan benzen, toluen, etilbenzen, o-ksilen ve m&p-ksilen konsantrasyonları mevsimlik bazda ölçülmüştür. Bu çalışmada oluşturulan veri setine kentlerin içerisinde ve kentler arasında ölçülen inorganik ve organik kirletici konsantrasyonları açısından farklılıklar olup olmadığı incelendi ve kirletici düzeyler ile demografik koşullar arasındaki ilişki ortaya çıkartıldı. Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi yönetmeliğinde insan sağlığını korumak için gerekli limit değerlerine göre ArcGIS programı ve Ters Ağırlıklı Ortalama yöntemi kullanılarak belirlenen illerde hava kirliliği parametrelerini ölçmek için illerde kurulacak istasyon yerleri ve sayıları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concentrations of inorganic pollutants including NO2, SO2, O3 and organic pollutants including benzene, toluene, ethylbenzene, o-xylene and m&p-xylene, which are known as BTEX compounds were measured on a seasonal basis in 13 cities located in the Central and Northern parts of Anatolian Plateau. Cities included in measurements were Ankara, Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Eskişehir, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Yozgat, and Zonguldak. Sampling was performed in four seasonal campaigns in each city between July 2014 and June 2015 by using passive VOC and inorganic samplers prepared in METU. Sampling and analysis of collected samples were completed. In this work, data generated in the above mentioned campaigns were statistically evaluated to understand how BTEX and conventional inorganic pollutants concentrations are related to demographic conditions at central Anatolian Plateau. Since each pollutant was measured in more than one location in each city, urban averages were established as the first step. How pollutant concentrations vary between residential, traffic-impacted and industrial parts of the cities were evaluated. Variation in concentrations of organic and inorganic pollutants between cities were evaluated related to demographic differences, such as differences in population, traffic intensity. To measure the air pollution in these cities, new station locations and numbers were determined and suggested according to regulation on Air Quality Assessment and Management to protect human health by the ArcGIS software program by using Inverse Distance Weighted (IDW) interpolation method.