Çocukluk çağı Multipl Skleroz hastalığında plazma metabolomik biyobelirteçlerinin araştırılması
Investigation of plasma metabolomic biomarkers of childhood Multiple Sclerosis
  1. Tez No: 609703
  2. Yazar: YASEMİN TULUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ANLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında multipl skleroz (MS) tanısı ile izlenmekte olan 34 hastanın demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri değerlendirildi. Çocukluk çağı MS'nin klinik özellikleri ve prognozuyla ilgili olabilecek metabolomik ürünlerin plazmada ölçülmesi ve biyobelirteç olarak değerlerinin araştırılması amaçlandı. Hastaların 27/34'ü (%79,4) kız, 7/34'ü (%20,6) erkek, kız/erkek oranı 3,86 olup yaş ortalaması 16±3 yıl (9-22 yıl) olarak hesaplandı. İlk atak sırasında yaş ortalaması 12,5±2,8 yıl (4-17,5 yıl) olup 12/34'ü (%35,3) 12 yaş ve altındayken 20/34'ü (%58,8) 12 yaşından büyüktü. Hastaların 12'si (%35,3) uyuşma, 11'i (%32,4) görme problemi, 3'ü (%8,8) baş ağrısı, 2'si (%5,9) yürüyememe, 1'i (%2,9) konuşma bozukluğu, 1'i (%2,9) kusma, 1'i (%2,9) diğer şikayetlerle başvurmuştu. Kontrol grubunun 28/36'sı (%77,8) kız, 8/36'sı (%22,2) erkek, kız/erkek oranı 3,5 olup yaş ortalaması 16±3 yıl (9-22 yıl) olarak hasta grubu ile aynıydı. Hasta ve kontrol gruplarından plazma örnekleri alınarak kütle spektroskopisi yöntemi ile iki grup arasında miktarı farklılaşan metabolitler araştırıldı. Genel metabolik yolaklarda, steroid hormon ve aminoasit biyosentezinde, karbon, lipid, glukokortikoid, mineralokortikoid, pürin- pirimidin metabolizması gibi yolaklarda görevli metabolomik ürünlerde, miktarı hasta grupta istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösteren 339 molekül tespit edildi. Arjinin, fenilalanin gibi aminoasitler; androstenedion, testosteron, kortizol, kolesterol, dezmosterol gibi steroid hormon biyosentezinde; kalsitriol gibi kalsiyum ve mineral reabsorbsiyonunda görevli moleküller bunlardan bazılarıdır. Bu çalışma sonuçları ile söz konusu metabolomiklerin yalnızca miktar olarak farklılaşmasından bahsetmek mümkündür. İleri analizler neticesinde farklılaşmanın sayısal olarak ifade edilmesi veya hastalık patogenezi, tedavi seçenekleri ve prognoz ile ilişkilendirilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we evaluated the demographic, clinical and laboratory characteristics of 34 patients with multiple sclerosis (MS). The aim of this study was to measure the metabolomic products that may be related to the clinical features and prognosis of childhood MS and to investigate the value of these as biomarkers. 27/34 (79.4%) of the patients were female, 7/34 (20.6%) were male, the female / male ratio was 3.86 and the mean age was 16 ± 3 years (9-22 years). The mean age at the time of the first attack was 12.5 ± 2.8 years (4-17.5 years) and 12/34 (35.3%) of patients were under 12 years of age and 20/34 (58.8%) were over 12 years of age. 12 patients (35.3%) had numbness, 11 (32.4%) had visual problems, 3 (8.8%) headaches, 2 (5.9%) were unable to walk and 1 (2.9%) presented with speech disorder, 1 (2.9%) with vomiting, and 1 (2.9%) with other complaints at the time of first attack. Of the control group, 28/36 (77.8%) were female, 8/36 (22.2%) were male, female / male ratio was 3.5 and the mean age was 16 ± 3 years (9-22 years). Plasma samples were taken from the patient and control groups and the metabolites differing between the two groups were investigated by mass spectroscopy method. 339 metabolic products which play role in general metabolic pathways, steroid hormone and aminoacid biosynthesis, carbon, lipid, glucocorticoid, mineralocorticoid, purine-pyrimidine metabolism showed statistically significant differences in the patient group. Amino acids such as arginine, phenylalanine; molecules such as androstenedione, testosterone, cortisol, cholesterol, desmosterol, calcitriol are some of these metabolic products. With the results of this study, it is possible to mention only the differentiation of these metabolomics in quantity. As a result of further analysis, it will be possible to quantify the differentiation or relate it to disease pathogenesis, treatment options and prognosis.