Gerçeklik olarak algıladığımız kurgular bağlamında tüketim toplumu
Consumer society in the context of fictions we perceive as reality
- Tez No: 609705
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN MELEK ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İşletme, Psychology, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Modern toplumla beraber değişen toplumsal ilişki türleri farklı bağlamları da beraberinde getirmektedir. Tüketim toplumuna dönüşüm bu farklılaşmayla başlamaktadır. Dönüşen toplumsal ilişki türlerini görebilmek açısından, tüketim toplumu kavramsallaştırmasını anlamak önem taşımaktadır. Bu çalışmada tüketim toplumu bağlamında oluşturulan kurgular, bu kurguların algılanışı ve oluşan yeni gerçeklikler ortaya konmaktadır. Günümüz bireyini tüketime iten bireysel ihtiyaçlarının dışında, toplumsal olarak kurgulanmış tüketim nedenleri var mıdır? Bu sorudan yola çıkarak hazırlanan“Gerçeklik Olarak Algıladığımız Kurgular Bağlamında Tüketim Toplumu”adlı çalışma; bireyin ihtiyaçmış gibi algıladığı kurguları oluşturan tüketim toplumunun, tüketmeyi haz olgusu olarak ele aldığını ve bireyi tüketim kıskacında bıraktığını ortaya koymaktadır. Bu noktada bu çalışma; tüketim kavramı doğrultusunda dönüşüme uğrayan birey ilişkilerini ve toplumun değişimini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Different types of social relations with modern society bring different contexts. The transformation to the consumer society begins with this differentiation. It is important to understand the conceptualization of consumer society to see the changing types of social relations. In this study, the fictions created in the context of consumer society, the perception of these fictions and new realities are revealed. Apart from the individual needs that push the modern individual to consumption, are there reasons for socially constructed consumption? Based on this question, the study titled as“Consumer Society in the Context of Fictions We Perceive as Reality”reveal that the individual's perceptual fictions make the comsumption society treat comsumption as a phenomenon of pleasure and leave the individual in the consumption grip. At this point; this study will be an appropriate source of work to put forward the human relations and transformation of the society which have been transformed in the light of the concept of consumption.