Öldürmeye teşebbüs ve kasten yaralama suçu bağlamında kastın tespiti
Evaluation of the intent in the context of attempted killing and intentional injury
- Tez No: 609707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Öldürmeye yönelik olan eylem pek ala yaralama ile sonuçlanabilir. İşlenen eylemin ne zaman öldürmeye teşebbüs ne zaman kasten yaralama olacağını belirleyecek olan ise failin kastıdır. Çalışmada öncelikle suç işleme kastı ve suça teşebbüs konuları izah edilerek bunların çalışmanın temelini oluşturduğu anlatılmıştır. Daha sonra eylemin vasıflandırılmasında kullanılacak ispat ve ispat araçları olan delillere yer verilmiştir. Çünkü ancak olayın nasıl gerçekleştiği tespit edilirse, suçun vasıflandırılması yapılabilir. Eylemin öldürmeye teşebbüs mü kasten yaralama mı olduğu uygulamada oldukça sık karşılaşılan bir hukuki sorundur. Bu nedenle Yargıtay, öldürmeye teşebbüs ile kasten yaralamada kastın tespiti adına bir takım ölçütler belirlemiştir. Son bölüm, öldürmeye teşebbüs ve kasten yaralama suçlarındaki kastın ayrımı bağlamında ölçütlerin neler olduğu, yargı kararlarında bu ölçütlerin nasıl değerlendirildiği ve uygulama alanı bulduğunu içermektedir. Yargı mercii, hukukun temel ilkeleri doğrultusunda vicdani kanaatin ne olduğuna dair vereceği kararında, maddi gerçeğe yönelik tespitinin olay mahallinde yaşanan ile örtüşmesini amaçlar. Bu çalışma da konuya dair yapılacak inceleme ve değerlendirmelerde faydalı olmak amacından doğmuştur.
Özet (Çeviri)
The action to kill may result most certainly in injurying. It is the intent of the perpetrator that will determine when the processed action will be the attempt to intentionally killing or intentional injury. In the study, first of all, the corrupt intent and criminal attempt are explained and they underlie the basis of the study. Then, the evidence and the means of proof to be used in the characterization of the action are given. Because the crime can only be qualified if it is determined how the event took place. It is a common legal problem in practice whether the action is the attempt to intentionally killing or the attempt to intentional injury. Therefore, the court of cassation has determined numbers of criteria for the determination of attempt to intentionally killing and intentional injury. The last section covers what are the criteria in the context of whether it is the attempt to intentionally killing or intentional injury and how these criteria have been assessed in judicial decisions and how it is found in the application area. In its decision regarding the conscientious conviction in line with the basic principles of the law, the judicial authority aims to ensure whether the occurence that it has determined as a material fact is the determination of what really happened at the scene. This study has emerged with the aim of being useful in the examinations and evaluations on abovementioned subject.