Ciddi aort stenozu olan hastalarda(orta/yüksek risk grubu) transkateter aort kapak replasmanı ile cerrahi aort kapak replasmanı uygulanan hastaların kısa ve orta dönem mortalite ve morbiditenin karşılaştırılması
Comparing short and mid-term mortality and morbidity in patients with severe aortic stenozis(intermediate/high risk) , WHO underwent transcatheter aortic valve replacement and surgical aortic valve replacement
- Tez No: 609717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HABERAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ciddi aort kapak darlıklarında tedavi protokolleri düşünüldüğünde yıllardır uygulanan cerrahi aort kapak replasmanı(CAKR) , balon valvuloplasti, transkateter aort kapak replasmanı(TAVI) ve medikal takip düşünülebilir. Yıllardan beri bilinen CAKR ile son yıllarda kullanılan TAVI protokollerinin başarı oranları yüksek olduğu için bu yöntem arasında seçim de önem arz etmektedir. Ocak 2014 ile Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Kardiyoloji Enstitüsü Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı(ABD) yapılmış orta ve yüksek riskli CAKR(54 hasta) ile Kardiyoloji ABD'nda yapılmış TAVI(57hasta) hastalarının kısa(1 ay) ve orta(6 ay) dönem mortalite ve morbiditelerini retrospektif olarak karşılaştırdık. Preop değerlendirmede TAVI grubunun yaş ortlaması CAKR grubundan daha yüksekti. (AVR grubundaki hastaların ortanca yaşı 71,5 (18-85) iken TAVİ grubundakilerin ortanca yaşı 80 ( 49-94)'di.). Ayrıca AVR grubunda TAVİ grubuna göre kapak operasyonu öyküsü anlamlı olarak fazlaydı (p:0,028). Diğer preop değerlerde(Ekokardiografi, laboratuvar) bir farklılık yoktur. AVR grubundakilerin %3,7'sinde postop aritmi varken; TAVI grubundakilerin %17,5'inde postop aritmi vardı ve aralarındaki fark anlamlıydı. CAKR grubundakilerin %9,3'ünde ölüm görülürken TAVİ grubundakilerin %5,3'ünde ölüm vardı ve ölüm açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu. Nörolojik olay açısından bir anlamlı bir fark yoktu. TAVİ grubunda CAKR grubuna göre daha fazla vasküler komplikasyon(%0'a karşın %17,9) ve pacemaker ihtiyacı(1,9'a karşın 21,4) görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Treatment protocols for severe aortic valve stenosis include aortic valve replacement (AVR), balloon valvuloplasty, transcatheter aortic valve replacement (TAVI), and medical follow-up. Since the success rates are high among the well adapted AVR and the lately popular TAVI, the choice between these treatment options are very important. This study shows the short(1 month) and mid(6 months) term mortality and morbidity rate differences retrospectively between two groups of patients who applied to our hospital during january 2014-october 2018 period. The first group consists of 54 patients whom underwent mid-high risk AVR operations at Istanbul University-Cerrahpasa, Institute of Cardiology, Department of Cardiovascular Surgery. The second group consists of 57 patients whom underwent TAVI at the Cardiology Department. Preoperative evaluation showed that the mean age of the AVR group(71,5) was higher than the TAVI group(80). Also the history of previous cardiac valve replacement surgery was significantly higher in the AVR group than the TAVI group. (p:0,028) There were no significant differences between the remanining preoperative tests and diagnostic procedures. Patients who underwent AVR had %3,7 postoperative cardiac arrhythmias, while the %17,5 of patients from the TAVI group experienced cardiac arrhythmias after the procedure. This difference between the groups were statistically significant. Mortality rate was %9,3 in the AVR group and %5,3 in the TAVI group. The mortality rate was not statistically different between the groups. There were no significant difference between the groups in the means of neurological incidents. TAVI group had more vascular complications (%17,9 to none) and pacemaker implantations. (%21,4 to %1,9) Aortic regurgitation was more common in the TAVI group at the 1st and 6th month of the procedure. Ratios between the gradient values were vice versa and found higher in the AVR group.