Türkiye'de üretilen bazı rifampisin preparatlarının rölatif biyoyararlanımı
  1. Tez No: 60973
  2. Yazar: LİNET NUR LEVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İdrarla kümülatif atılım verilerinin kullanılması su retiyle Türkiye'de üretilen iki farklı rifampisin kapsül ile Rimactan kapsül (Ciba-Geigy, İsviçre) karşılaştırılarak rölatif biyoyararlanım oranları saptandı. İn vivo biyoyararlarının çalışmaları on sağlıklı gönüllü denek üzerinde yapıldı. Deneklere A (standard), B ve C kodlu ve herbiri 300 mg rifampisin içeren 2' şer kapsül, tek doz halinde Latin Karesi yöntemine göre verildi. Elde edilen sonuçlara göre B ve C kodlu kapsüllerden biyoyararlarının oranı standard ile karşılaştıırıldığında bir birine çok yakın bulundu. A kodlu kapsül maksimum dissolüsyona uğramasına rağ men bu sonucun biyoyararlarının oranını etkilemediği düşünülmektedir. Çünkü rifampisinin idrarla kümülatif atılım oran ları incelenen kapsüller için istatistiki bakımından anlam lı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The relative bioavailability of two brands of rifampi- ein capsules marketed in Turkey were compared to Rimactan capsules (Ciba-Geigy, Switzerland), using cumulative urinary data. The in vivo bioavailability studies were carried out in ten healthy volunteers vvho received p.o. two capsules of brand A (standard), B and C (each contairiing 30O mg of ri- fampicin) in a single döşe, using Latin Square design. The in vitro properties studied «ere vveigh variation, content uniformity, partide size and dissolution rate. According to our results the relative bioavailability of brand B and C were almost eq.uivalent when compared t o the standard (brand A).. Although brand A had the highest dissolution rate, it seems that this finding doesn't influence the extent of bioavailability (EBA), because the cumulative urinary excre- tion of rifampicin did not show statistically significant difference för the brands studied.-