Zeytin posası (Prina)'nın bitüm ve bitümlü sıcak karışımların özelliklerine etkisinin araştırılması
Olive pulp (Prina) on properties bitumen and bituminous hot mix
- Tez No: 609740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TACETTİN GEÇKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada atık bir malzeme olan zeytin posası (prina)'nın bitümün ve dolayısıyla bitümlü sıcak karışım kaplamaların performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla penetrasyon sınıfı B160/200 olan bir bitüme bitümün ağırlıkça %5, 10, 15 ve 20 oranlarında prina eklenerek modifiye bitümler hazırlanmıştır. Saf ve modifiye bitümlerin fiziksel ve reolojik özellikleri penetrasyon, yumuşama, düktilite, parlama, dinamik kayma reometresi (DSR), kiriş eğme reometresi (BBR), ve dönel viskozimetre (RV) deneyleri ile belirlenmiştir. Ayrıca bu bitümlerle marshall dizayn yöntemi kullanılarak hazırlanmış olan modifiye karışım numuleri marshall stabilite ve akma, kalıcı marshall stabilitesi (RMS), dolaylı çekme mukavemeti (ITS), dolaylı çekme esneklik modülü (ITSM) ve statik sünme deneylerine tabi tutulmuştur. Deneyler sonucunda prina ilavesi ile genel olarak bitümlerin sertleştiği bunda en kritik değerin %15 oranı olduğu görülmüştür. Bu orandan sonra bağlayıcının yüksek sıcaklık performans sınıfınınarttığı, ancak düşük sıcaklık performans sınıfının azaldığıtespit edilmiştir. Ayrıca prina ilavesi ile karışımların özellikle nem hasarı ve kalıcı deformasyona karşı dirençlerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of pulp of olive that is waste material (olive pomace) on bitumen and hot mix coating with bitumen was investigated. For this purpose, modified bitumen was prepared by adding 5, 10, 15 and 20% by weight of pomace to a bitumen of penetration class B160 / 200.Physical and rheological properties of pure and modified bitumen were determined by penetration, softening, ductility, glare, dynamic shear rheometer (DSR), beam bending rheometer (BBR), and rotational viscometer (RV) tests.Furthermore, modified mixture samples prepared by using marshall design method with these bitumens have been exposured to many tests marshall stability and yield, permanent marshall stability (RMS), indirect tensile strength (ITS), indirect tensile elasticity modulus (ITSM) and static creep tests. As a result of the experiments, it was observed that the most critical value was the 15% ratio in which bitumen hardens generally with the addition of the pomace.After this rate, it was determined that the high temperature performance class of the binder increased but the low temperature performance class decreased.With the increase of this rate, it has been found that the high temperature performance class of the binder increases but the low temperature performance class decreases.In addition, it has been observed that the resistance of the mixtures to moisture damage and permanent deformation is increased with addition of pomace.