Cerrahi hemşirelerinin yaşlı hastaya bakım verirken yaşadıkları güçlüklerin yaşlı ayrımcılığına etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of the difficulties experienced by surgical nurses in elderly patient care on ageism
- Tez No: 609773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM TÜRKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırma, cerrahi hemşirelerinin yaşlı hasta bakımında yaşadığı güçlükler ve bu güçlüklerin yaşlı ayrımcılığına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini, Mayıs-Haziran2019 tarihleri arasında; bir üniversite hastanesinin cerrahi kliniklerinde çalışan 65 yaş üstü hastalara bakım veren ve çalışmaya katılmayı kabul eden 148 hemşire oluşturdu. Araştırmada, verilerin toplanmasında literatür ışığında oluşturulan veri toplama formu ve Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği kullanıldı. Elde edilen verilerin analizinde, ortalama, standart sapma, medyan (minimum-maksimum),sayı (yüzde), bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon kullanıldı. Araştırmada cerrahi hemşirelerinin, yaşlı bakım sürecinde tamamına yakını sırt, bel ağrısı gibi sağlık sorunları yaşama korkusunu, hastayı düşürme korkusunu, yarısından fazlasının iş yorgunluğu/tükenmişlik hissetmesini kendisinden, tamamına yakının bakım sırasında yeterli sayıda hemşire ve yardımcı personelin olmamasını, yarısından fazlasının bakım için yeterli araç gerecin olmamasını kurumdan, tamamına yakının hastayla iletişim kurulmasını kolaylaştıracak işitme ve ses cihazının olmamasını, çok fazla kronik hastalıklarının mevcut olmasını ve agresif/ajite olmasını yaşlı hastadan,hastanın basınç yarası riskinin yüksek olmasını, cerrahi girişim sonrası yara yeri iyileşme sürecinin daha geç olmasını cerrahi süreçten kaynaklanan güçlükler olarak gördüğü belirlendi. Cerrahi hemşirelerinin Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği toplam puan ortalamasının 66,74±6, maksimum puanın 84 ve minimum puanın 46 olduğu belirlendi.Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği toplam puanına göre cerrahi hemşirelerin yaşlı hastaya bakım vermede olumlu tutuma sahip olduğu saptandı. Araştırma, cerrahi hemşirelerinin tamamına yakının yaşlı bakım sürecinde yaşlı hastadan, kurumdan, kendisindenve cerrahi süreçten kaynaklıçeşitligüçlükler yaşadığını, yaşanan bu güçlüklere rağmen yaşlı ayrımcılığına yönelik olumlu tutum sergilediklerini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study was to determine the difficulties experienced by surgical nurses in elderly patient care and the effect of these difficulties on ageism. The study sample consisted of 148 nurses who were working in the surgical departments of a university hospital between April and May 2019, who provided care to patients over 65 years of age and who agreed to participate in the study Data were collected using a data collection form prepared based on the literature and the Ageism Attitude Scale. Data were analyzed using mean, standard deviation, median (minimum-maximum), number (percentage), independent samples t test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analysis. The results showed that the vast majority of the surgical nurses were worried about having health problems such as back and low-back pain and dropping the patient and more than half of them experienced work fatigue/burnout, which they considered as difficulties caused by nurses themselves. Also, almost all of them stated that not having sufficient number of nurses and support staff during care was a difficulty caused by the institution while not having sufficient care equipment was another for more than half of the nurses. For the majority of the nurses, that patients did not often have hearing and audio devices to facilitate communication with them, that patients usually had a number of chronic diseases and that patients tended to be aggressive/agitated were difficulties caused by elderly patients. Finally, the nurses stated that a higher risk of pressure sores in patients and delayed wound healing after surgical intervention were difficulties arising from the surgical process. It was determined that the surgical nurses' mean total score in the Ageism Attitude Scale was 66.74±6, with the highest score being 84 and the lowest score being 46.It was also found that the surgical nurses had a positive attitude in elderly patient care according to their total score of the Ageism Attitude Scale. The findings revealed that, during the elderly care process, almost all of the surgical nurses in the study experienced difficulties that were caused by elderly patients, the institution, nurses themselves and surgical process, but they still had positive attitudes towards ageism despite these difficulties.