Cerrahi servislerde çalışan hemşirelerin yaşlı hastaya bakım verme istekliliği ve ayrımcılıklarının belirlenmesi
Determination of surgical nurses' willingness to provide care to elderly patients and discrimination
- Tez No: 808488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde yaşlı bireylere cerrahi tedavi uygulanma oranlarının artmasına rağmen cerrahi servislerde çalışan hemşirlerin yaşlı hastaya bakım verme istekliliği ve ayrımcılıkları konusundaki veriler sınırlıdır. Bu çalışma cerrahi servislerde çalışan hemşirlerin yaşlı hastaya bakım verme istekliliği ve ayrımcılıklarını belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmaya başlmadan önce etik onay alındı (Onay no: 2022/54) Araştırma 15 Ağustos-01 Kasım 2022 tarihleri arasında Muş ilinde bulunan hastanelerin cerrahi servislerinde çalışan hemşireler ile yapılan tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışmadır. Araştırma 200 gönüllü hemşire ile yapıldı. Araştırma verilerinin toplanmasında yaşlı hastaya bakım verme istekliliği ölçeği, pozitif ve negatif yaşlı ayrımcılığı ölçeği kullanıldı. Araştırma verileri yüz yüze anket yöntemi ile toplandı. Veriler SPSS 22.0 programında analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık için p0.05). Araştırma sonuçları, cerrahi servislerde çalışan hemşirelerin yaşlı hastalara bakım verme istekliliğinin orta düzeyde olduğunu, ancak pozitif yaşlı ayrımcılığı ile pozitif yönde orta seviyede bir ilişki olduğunu göstermektedir. Araştırma bulguları, cerrahi servislerde çalışan hemşirelerin yaşlı hastalara yönelik bakım verme istekliliğini artırmak ve pozitif yaşlı ayrımcılığı azaltmak için farkındalık ve eğitim programları geliştirmenin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the rates of surgical treatment among elderly individuals have been increasing in recent times, there is limited data regarding the willingness of surgical nurses working in surgical units to provide care to elderly patients and their discriminatory practices. This study aimed to determine the willingness of surgical nurses to provide care to elderly patients and their discriminatory tendencies. Ethical approval was obtained prior to the commencement of the research (Approval No: 2022/54). The study was conducted between August 15 and November 1, 2022, with nurses working in surgical units of hospitals in the province of Muş. It employed a descriptive and correlational design. A total of 200 volunteer nurses participated in the research. The Caregiving Willingness Scale for the Elderly and the Positive and Negative Ageism Scale were used for data collection. Data were collected through face-to-face interviews. The collected data were analyzed using SPSS 22.0 software. A significance level of p0.05). The findings of the research indicate that surgical nurses have a moderate level of willingness to provide care to elderly patients, but there is a moderate positive correlation with positive ageism. The research findings underscore the importance of developing awareness and educational programs to increase the willingness of surgical nurses working in surgical units to provide care to elderly patients and to reduce positive ageism.