Koroner arter bypass greft yapılan hastaların fizyoterapi beklentileri ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of physiotherapy expectations and anxiety levels of patients with coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 609798
  2. Yazar: BURÇAK ÖCAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNSELİ USGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Koroner Arter Bypass Greft (KABG) ameliyatı olan hastaların hayatına anlam veren beklentileri, amaçları, kaygı ve endişelerinin fizyoterapistin beklentileriyle uyum içinde olup olmadığını incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaş ortalaması 59,8±9,5 yıl olan 18 kadın, 59 erkek toplam 77 olgu alındı. Olguların yaşam kalitelerini değerlendirmek için Kısa Form-36 (SF-36) ve Hasta Tarafından Oluşturulan Endeks (HTOE), hareket korkusunu değerlendirmek için Tampa Kinezyofobi Ölçeği, anksiyete düzeyini değerlendirmek için STAI-1 uygulandı. Türkçe versiyon çalışması olmayan ve hastaların yaşam kalitesini etkileyen alanları değerlendirmek için kullanılan“Hasta Tarafından Oluşturulan Endeks (HTOE)”in Türkçe versiyon çalışması kronik kalp hastası 31 bireyde yapıldı. Test-tekrar test güvenirliği (Intraclass Correlation Coefficient-ICC) ve iç tutarlılık güvenirliği (Cronbach α) test edildi. İç tutarlılık güvenirliliğinin (α=0,96) ve test tekrar test güvenirliliğinin (ICC=0,96) yüksek düzeyde olduğu belirlendi. KABG ameliyatı olan olgulara servise alındıkları ilk gün solunum rehabilitasyonu eğitimi verildi ve post- op 1. gün ve 5. gün uygulanarak eğitimin kontrolü sağlandı. Değerlendirmeler post-op 1.gün, 5.gün ve 5.hafta yapıldı. Çalışmamızın sonucunda; KABG ameliyatı olan hastaların kardiyopulmoner rehabilitasyon sürecinde hayatına anlam veren beklentileri, amaçları, kaygı ve endişelerinin fizyoterapistin beklentileriyle uyum içinde olduğu ve bu uyumun giderek artış gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the extent to which patients and physiotherapists agree on the area such as expectations, goals, concerns, and anxiety following a Coronary Artery Bypass Graft (CABG) surgery. The study included, 18 women and 59 men, a total of 77 patients, with a mean age of 59.8 ± 9.5 years. SF-36 short form for health-related quality of life and Patient Generated Index (PGI), Tampa Scale for Kinesiophobia for the fear of movement, and State-Trait- Anxiety Inventory first version (STAI-1) for anxiety were administered. Turkish translation study of the PGI, which aims at measuring patients' life expectations and health-related quality of lives, was conducted on 31 patients with chronic cardiac disease. Test-retest reliability (Interclass Correlation Coefficient) and Internal Consistency Reliability (Crinbach α) were tested. It showed acceptable test-retest reliability (ICC = 0.96) and Internal consistency reliability (α = 0.96). Patients who underwent a CABG surgery received a respiratory rehabilitation training in the in-patient unit and the training was repeated post-op day 1 and day 5. The questionnaires were administered post-op day 1, day 5, and week 5. Our study showed that patients' life expectations, goals, concerns, and anxiety were compliance with the physiotherapists', and this compliance increases gradually.