Diyabetik obez hastalarda sarkopeni ile nefropati ilişkisi
The relationship between sarcopenia and nephropathy in diabetic obese patients
  1. Tez No: 609799
  2. Yazar: MUTİANUR ÖZKORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma ile diyabetik obez hastalarda sarkopenik obezite (SO) ve renal disfonksiyon arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma vaka-kontrollü kesitsel bir araştırma olup, iç hastalıkları diyabet polikliniğinden takipli diyabetik obez hastalar (VKİ>30kg/m²) üzerinde yapılmıştır. Biyo-impedans analizi ile vücut kompozisyonları belirlenip, Jannsen ve ark. önerdiği şekilde iskelet kas kütlesi indeksi hesaplanmış ve eşik düzeyler erkeklerde
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between sarcopenic obesity (SO) and renal dysfunction in diabetic obese patients. Materials and Methods: This is a case-controlled cross-sectional study conducted on diabetic obese patients (BMI> 30kg / m²) followed by internal medicine diabetes outpatient clinic. Bio-impedance analysis was used to determine the body composition and Jannsen et al. skeletal muscle mass index was calculated and threshold levels were