Ali Nar ve İslâmî edebiyat düşüncesine yönelik çalışmaları
Ali Nar and his works on the idea of Islamic literature
  1. Tez No: 609854
  2. Yazar: HATİCE BEKAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tez çalışmamızda, İslâmî Edebiyatın bir bütün olarak incelenmesini savunan ve bu edebiyatın devam ettiği vurgusunu akademik camia dışında yüksek sesle dillendiren Ali Nar'ı ve İslâmî Edebiyat düşüncesine katkılarını konu edindik. Çalışmamızda Ali Nar'ın hayatını dikkatle inceledik ve hayatına dair dönüm noktalarını tespit ettik. Eserlerini inceleyip muhteva açısından değerlendirerek telif ve tercüme başlıkları altında dinî-ilmî ve edebî olmak üzere sınıflandırdık. Tezimizin ikinci bölümünde Ali Nar'ın İslâmî Edebiyat düşüncesine yönelik çalışmalarını değerlendirdik ve faaliyet alanlarına göre sınıflandırdık. Bu bağlamda Ali Nar'ın İslâmî Edebiyata katkılarını dört başlık altında inceledik. İlk olarak içeriğini inceleyerek edebî eserlerini tanıttık. İkinci olarak İslâmî Edebiyat Dergisi'ni ilk sayısından son sayısına kadar inceleyip, bibliyografik kronolojisini oluşturduk. Üçüncü olarak Dünya İslâmî Edebiyat Birliği toplantılarını tespit edip özellikle Türkiye'de yapılmış olan toplantılara ve faaliyet raporlarına ulaşmaya çalıştık. Dördüncü ve son başlığımızda ise İslâmî İlimler Kültür ve Edebiyat Vakfı kısaca İSEV'in kuruluş tarihinden bu yana ulaşabildiğimiz programlarını inceleyip İSEV'in faaliyetlerini konu edindik.
Özet (Çeviri)
In our work, we focus on Ali Nar, who is committed to the study of Islamic literature as a whole and believes that this literature persists, and consider his contributions to the idea of Islamic literature. For this purpose, we have carefully studied the life of Ali Nar and identified turning points in his life. We have evaluated his works in terms of content, distinguishing between his own works and translations, and religious-scientific and literary writings. In the second part of our work, we examined Ali Nar's work on Islamic literature and classified it according to its areas of activity. In this context, we considered Ali Nar's contributions to Islamic literature from four perspectives. First, we examined the content of literary works and presented them. Secondly, we examined all editions of the İslâmî Edebiyat (Islamic Literature) Journal and created a bibliographical chronology. Then we identified the meetings of the World Islamic Literature Association and tried to obtain contents and reports on the meetings in Turkey. In the fourth and last chapter, we briefly reviewed the programmes of the Foundation of Islamic Sciences Culture and Literature (ISEV), which we have been able to achieve since the founding date of the Foundation, and discussed the activities of ISEV.