Psikolojik güvenlik algısının örgütsel sosyalleşme ve örgütsel öğrenme sürecine etkisinde güvenlik ikliminin aracı rolü
The role of safety climate in the impact of psychological safety perception on organizational socialization and organizational learning process
- Tez No: 609855
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ SERPİL AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma çalışanların yer aldıkları örgütlerdeki psikolojik güvenlik algılarının; örgütsel öğrenme ve örgütsel sosyalleşmeye olan etkisini güvenlik ikliminin aracı rolü ile araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma sonucu çalışanların öğrenme düzeyleri ve sosyalleşme yöntemleri konusunda çıktılar elde edilmesi hedeflenmektedir. Demografik soru formu, psikolojik güvenlik ölçeği, örgütsel sosyalleşme ölçeği, öğrenen organizasyon ölçeği ve güvenlik iklimi ölçeği kullanılarak saha çalışanı ve ofis çalışanlarından oluşan hedef kitle ile uygulama yapılmıştır. Anket toplam 6997 saha çalışanından, 137 saha çalışanına; toplam 1784 ofis çalışanından, 41 ofis çalışanına uygulanmıştır. Tabakalı örneklem yöntemi ile belirlenen her bir tabaka içindeki (üretim / gövde, montaj, kalıp&pres, boya, süspansiyon) saha ve ofis çalışanlarına rassal örnekleme yöntemi ile anket uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the psychological safety perceptions of employees at workplaces; the aim of this study is to investigate the effects of organizational learning and organizational socialization with the mediating role of safety climate. At the end of the research, it is aimed to obtain the results about the learning levels and socialization methods of the employees. Demographic survey, psychological safety scale, organizational socialization scale, learning organization questionnaire and safety climate scale were used for the target population with field workers and office workers. A total of 6997 field workers were targeted to work on 137 field workers; a total of 1784 office workers were targeted to work on 41 office workers. In each layer determined by stratified sampling method (production / body, assembly, mold & press, paint, suspension) field and office workers will be surveyed by random sampling method.