Sağlıklı prematürelerde elektrokardiografik bulgular ve değerlendirilmesi
- Tez No: 60987
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sayfa(42) -OZET- I. Doğum tartıları 1100 ile 2300 gr. arasında değişen 30 prematüre bebeğin elektrokardiogramları incelendi. 2. Kalp atım sayısı 1500 gr*m altındaki prematürelerde 100-180 arasında değişmek üzere.ortalama 146 bulundu. Diğer grupta ise 120-175 arasında değişmek üzere ortalama 149 bulundu. 3. Olguların $65' inde sağ aks, $35' inde nötral aks bulundu. Düşük tartılı grupta sağ aks deviasyonu daha azdı 4,Prematürelerdeki EKG traselerinin, terminde doğanlara göre erişkin paternine kaydığı gözlendi. 5. Hiç bir olguda sol aks veya horizantal pozisyona rastlanmadı. 5. PR Süresi (D2 de) 1500 gr'm altındaki grupta ortalama 0,09% diğer grupta ise 0,094" bulundu. P amplitüdü(aynı derivasyonda) ise, I. grupta(l500 gr'm altı) ortalama I,8mm, diğer grupta I,5mm bulundu. Bu değerler miadında doğanlara göre, P amplitüdü yüksek, PR süresi ise kısa bulunmuştur. f.ORS süresi, düşük ağırlıklı grupta daha fazla olmak üzere kısa bulunmuştur. ORS voltajı ise her iki prematüre grubunda belirgin fark olmamak üzere düşük bulunmuştur. i. Son olarak prematürelerde elektrokardiografi tekniğine değinildi. ).Bu çalışma ile, sağlıklı prematürelerdeki elektrokardiografik bulguların değerlendirilmesi amaçlandı.
Özet (Çeviri)
(43) SUMMARY 1. The ECG's of 30 premature babies with birth weights ranging between 1100 gr and 2300 gr were evaluated. 2. The heart rate was 146/min in babies smaller than 1500 gr (range 100-180/min). In the other group this rate was 149/min (range 120-175/min). 3. In 65$ of the cases right axis, in 35$ of them neutral axis was found. In the low birth weight group the incidence of right axis deviation was lower. 4. The ECG pattern of premature babies, when compared to the ECG's of term babies, was similar to the adult pattern. 5. Left axis deviation or horisontal position was not fo und in any of the cases. 6. The PR interval (In DII derivation) was 0,09 sec. In the group smaller than 1500 gr, while it was 0,094 sec in the other group. The amplitude of P wave in the same deriva tion was 1,8 mm. In the first group and 1,5 mm. in the second group. When compared to the values found in term babies, the amplitude of P wave was higher, whereas the PR interval was shorter. 7. The QRS interval was found to be short (shorter in the low birth weight group). The voltage of QRS was low in both groups with no significant difference between these groups. 8. Finally the technique of ECG in premature babies was described. 9. The purpose of this study was the evaluation of ECG findings in healty premature babies.