Sağlıklı ve hasta preterm yenidoğanlarda tiroid fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of thyroid functions in healthy and sick preterm newborns
  1. Tez No: 824534
  2. Yazar: GÖKTEN ÖNGEL
  3. Danışmanlar: DR. OLCAY IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada; sağlıklı ve hasta preterm yeni doğanlarda tiroid hormonlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ağustos 2009 - Ağustos 2010 tarihleri arasında S.B. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan servisindeki 20 preterm sağlıklı (Grup 1), 33 preterm hasta (Grup 2) olmak üzere toplam 53 bebek üzerinde gerçekleştirildi. Hastalardan ilk 24 saat,7.gün ve 14.gün 2-3 cc venöz kan alınarak FT3, FT4 ve TSH hormon düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Tiroid hormonları her iki grupta değerlendirildiğinde sağlıklı ve hasta preterm bebeklerde birinci, yedinci ve 14. Gün FT3 ve TSH değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmış olup, Grup 1 değerleri, Grup 2 nin hormon düzeylerinden belirgin olarak yüksek saptanmıştır (p0,05) ,yedinci ve 14. gün FT4 değerleri, Grup 1 de yüksek saptanmakla beraber bu yükseklik istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır(p>0,05). 1. gün, 7. gün ve 14.
Özet (Çeviri)
Objective : In this study, evaluation of thyroid hormones in healthy and sick preterm born infants was aimed. Materials and Methods: This trial was carried in a total of 53 preterm infants (20 healthy infants as Group 1 and 33 sick infants as Group 2) which had been admitted to Neonatology Unit of S.B. Okmeydanı Research and Education Hospital between Agust 2009 and Agust 2010. 2-3 cc venous blood were driven from the patients on the first, seventh and fourtienth days, and plasma FT3, FT4 and TSH concentrations were measured Results: As thyroid hormones concentrations were evaluated in both groups on days 1,7 and 14 ,FT3 and TSH levels are found to be significantly lower in Group 2 than Group 1.(p0,05). FT4 levels on days 7 and 14 were higher in group 1 than group 2. However, these levels did not constitute a statistical significance (p>0,05). There were significant corelations between serum FT4,FT3 levels of day 1,7 , 14 and birh weight and week of gestation at birth.