Bazı geçiş metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of electrochemical properties of some transitional metal complexes
  1. Tez No: 609871
  2. Yazar: MUHAMMED YASİN EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tez projesinde, üç adet azo-imin ligandı (HL1-HL3) ve bu ligantların Co(II), Ni(II) ve Ru(III) geçiş metal kompleksleri sentezlenmiştir. Ligantlar spektroskopik ve analitik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Geçiş metal kompleksleri elementel analiz, FTIR, UV-vis ve fotolüminesans yöntemleriyle karakterize edilmişlerdir. Geçiş metal tuzları ve azo-imin ligantlarının sentezi için aynı yöntemler kullanılmasına rağmen bazı metal komplekslerinin oluşumunun farklı olduğu belirlenmiştir. Komplekslerin elektrokimyasal özellikleri 1.0x10-3 M DMF çözeltisinde ve 100-1000 mV/sn tarama hızı aralığında incelenmiştir. Metal komplekslerinin bazıları dönüşümlü redoks reaksiyonları gösterirken bazıları ise dönüşümsüz redoks tepkimeleri göstermiştir. Geçiş metal komplekslerinin termal kararlılıkları termogrvimetrik (TGA) ve diferansiyet termal analiz (DTA) yöntemleriyle incelenmiştir. Termal analiz çalışmalarıyla komplekslerin hem adsorbe hem de koordinasyon suyu içerdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis project, three azo-imine ligands (HL1-HL3) and Co (II), Ni (II) and Ru (III) transition metal complexes of these ligands were synthesized. The ligands were characterized by spectroscopic and analytical methods. Transition metal complexes were characterized by elemental analysis, FTIR, UV-vis and photoluminescence methods. Although the same methods were used for the synthesis of transition metal complexes, the formation of some metal complexes was found to be different. The electrochemical properties of the complexes were investigated in 1.0x10-3 M DMF solution and scanning speed range of 100-1000 mV/sec. Some of the metal complexes exhibited cyclic redox reactions while others showed irreversible redox reactions. The thermal stability of the transition metal complexes were investigated by using TGA and DTA methods. Thermal analysis studies revealed that the complexes contain both adsorbed and coordination water.