Bazı antineoplastik (antikanser) ilaçların Cu(II), Zn(II) ve Pt(II) metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve DNA'ya bağlanabilme özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization, and DNA binding properties of Cu(II), Zn(II) and Pt(II) metal complexes of some antineoplastic drugs
- Tez No: 426769
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Günümüzde mevcut olarak kullanılan pek çok antikanser etki gösteren ilaçlar olmasına rağmen, yeni ilaçların dizaynı, çok yüksek olan ölüm oranını azaltmak için, oldukça gereklidir. Geçiş elementlerini içeren moleküller tıbbi biyokimya içinde çok önemli bir yere sahiptir. Araştırmalar bu tür bileşiklerin özellikle, metal bazlı ilaçların kanser, anti-inflamatuar, diyabet ve nörolojik bozukluk gibi pek çok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanıldığını göstermektedir. Yeni kemoterapötik ajan araştırmalarına katkıda bulunmak amacıyla planladığımız bu doktora tezinde; metal bazlı antikanser ilaçlarına alternatif, yeni metal bazlı ilaç moleküllerinin eldesi hedef alınmıştır. Bu nedenle bu tez çalışması kapsamında, antienflamatuar etkili Piroksikam (PRX), antineoplastik etkili Metotreksat (MTX) ve Pemetrekset (PMT) ilaç etken maddelerinin Cu(II), Zn(II) ve Pt(II) metal bazlı bileşikleri sentezlenmiş ve elde edilen bileşiklerin yapıları analitik (erime noktası, element analiz, iletkenlik ve çözünürlük), spektroskopik (UV-vis, IR 1H-NMR, LC-MS ve ICP-OES) ve termal yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. PRX, MTX ve PMT ilaç etken maddelerinin ve tüm metal bazlı bileşiklerin çift sarmal DNA (FSdsDNA) ile etkileşimleri UV-gör spektroskopisi ile incelenmiştir. Spektroskopik ölçümlerden elde edilen veriler değerlendirildiğinde; DNA molekülü ile tüm bileşiklerin FSdsDNA ile etkileştiği anlaşılmıştır. Etken maddeler ve elde edilen yeni moleküllerin antikanser aktiviteleri araştırılmıştır. PRX ve metal bazlı bileşiklerin elektrokimyasal davranışları camsı karbon elektrot kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca kalem grafit elektrot kullanılarak tez kapsamındaki bütün bileşiklerin FSdsDNA ile etkileşimleri guanin bazındaki sinyal değişimleri esas alınarak incelenmiş ve buna bağlı yüzey görüntüleri (SEM) irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the availability of many active anticancer drugs in current use, the design of new drugs is required to decline the high mortality rate. Molecules containing the transition metals has a very prominent position in medical biochemistry. Studies have shown that such compounds especially metal-based drugs are widely used in the treatment of many diseases such as cancer, anti-inflammatory, diabetes and neurological disorders. In this PhD thesis, with the aim of contribution to the research in the area of new chemotherapeutic agents; we aim to obtain novel metal-based medicine molecules as alternatives to the current metal-based anticancer drugs. Therefore, in the context of the thesis, Cu(II), Zn(II) and Pt(II) metal based compounds of pharmaceutically active compounds, effective anti-inflammatory piroxicam (PRX), antineoplastic methotrexate (MTX) and and Pemetrexed (PMT), were synthesised and their structures were elucidated by analytical (melting point, elemental analysis, conductivity and solubility), spectroscopic (UV-vis, IR, 1H-NMR, LC-MS and ICP-OES) and thermal methods. Interactions of PRX, MTX and PMT pharmaceutically active substances and their metal-based compounds with the double-stranded DNA (FSdsDNA) were examined by UV-vis spectroscopy. Regarding the data obtained from spectroscopic measurements; It is understood that all compounds interact with the FSdsDNA. Anticancer activity of active agents and newly synthesised molecules were investigated. The electrochemical behavior of PRX and metal-based compounds have been studied using a glassy carbon electrode. Moreover, in the thesis, interactions of all compounds obtained with the double-stranded DNA (FSdsDNA) using pencil graphite electrodes were studied on the basis of some changes in the signal of the guanine base and the associated with this the surface morphology were examined by SEM (scanning electron microscopy).