Compression performance of concrete filled double skin steel tube columns
İçi beton doldurulmuş çift cıdarlı çelik tüp kolonların basınç performansı
  1. Tez No: 609881
  2. Yazar: HUSSEIN GHANIM HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
İçi beton doldurulmuş çift cidarlı tüp (İBDÇCT) kolonlar kompozit elemanlar içerisinde bir yenilik olarak kabul edilmektedir. İBDÇCT, iç tüpün boş olduğu iki eş merkezli çelik tüp arasına doldurulmuş betondan oluşur. İBDÇCT elemanlarda dış tüp, içi beton doldurulmuş standart bir kolon gibi çalışırken içteki çelik tüp boş bir kolon gibi çalışır ve böylece bu tip kolonlar klasik kompozit kolonlar kadar ya da daha yüksek niteliklere sahip olabilir. İBDÇCT kolonların süneklik, tokluk, mukavemet ve yangına dayanıklılık açısından iyi özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır.. Bu tezin temel amacı, farklı parametreler kullanarak İBDÇCT kolonlarının mekanik performanslarını eksenel basınç altında deneysel olarak incelemektir. Bu anlamda İBDÇCT kolon performanslarını irdelemek için çeşitli deneysel süreçler kullanıldı. Yürütülen deneysel süreçler süneklik, boyuna kısalma, basınç kapasitesi, tokluk, burkulma, sargı etkileri, farklı performans endeksleri, yapışma mukavemeti ve çökme şekilleri konularını tartışmaktadır. Bununla birlikte bu tezde, bazı numuneler farklı tipte beton mukavemeti, farklı D/t oranları, farklı kolon konfigürasyon düzenleri ve diğer değişkenlerin etkilerinin değerlendirilmesi amacı ile test edilmiştir. Son olarak, İBDÇCT kolonlarının kapasitesini tahmin eden yöntemler önerilmiş ve uygun eşitliklerin belirlemesi amacı ile formüllerinin sonuçları deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The inventive novelty of composite members is recognised as Concrete Filled Double Skin Steel Tube (CFDST) columns. CFDST comprises the concrete filled between the two-concentric steel tubes, where the inner tube is empty. The CFDST column could get equal or higher characteristics than the ordinary concrete-filled steel tube (CFST) columns, which the outer tube of CFDST performs as a concrete filled steel tube column, while the inner tube works as an unfilled tube. CFDST columns have been proven to have good characteristics in terms of the ductility, stiffness, strength and fire resistance. The main aim of this thesis is to experimentally explore the mechanical performances of CFDST columns by using the axial compression loads with different parameters. Several experimental procedures were carried out to understand the CFDST column performances. The proposed procedures discuss the topics of ductility, shortening, compression capacity, toughness, buckling, confinement effects, different performance indexes, bond strength, and failure modes. However, some specimens were tested to assess the impact of the parameters, which were used different type of concrete strength, dissimilar D/t ratios, dissimilar patterns of configurations and other variables as the main parameters in this thesis. Finally, methods which could predict the capacity of the CFDST columns were proposed and used versus experimental outcomes to specify appropriate formulation for design purposes.