Concrete filled double section steel tube columns
İçi beton doldurulmuş çift kesitli çelik tüp kolonlar
- Tez No: 490067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Beton doldurulmuş çift kesitli (CFDST) kolonlar yeni nesil kompozit kolonlar olarak hizmet vermektedir. Beton doldurulmuş çift tüp, biri dışta diğeri içte merkezi olarak koordine edilmiş iki çelik borudan oluşumaktadır. Bu çalışmada çift cidarlı ve çift kesitli olmak üzere iki kesitli kompozit kolonlar çalışılmıştır. Çift cidarlı kolon olması durumunda sadece iki çelik boru arası kabuk betonla doldurulmuş ve çift kestili kolon için çelik borunun iç kısmı da betonla doldurulmuştur. Bu kombinasyon, boşluklar kalıp gibi çalıştığı ve ekstra maliyetleri düşüreceğinden yapısal binalarda önemli avantajlar sağlar. Dahası, iç çelik tüp donatı çubuklarını yerleştirmek için gerekli süreyi ve maliyeti ortadan kaldırır. Ayrıca çekirdek beton, eğilme rijitliğini ve sargı etkisini arttırır. Çift kesitli kompozit kolonların önemli avantajları iç tüpün sünekliğini artırması, basınç kapasitesini artırması ve sargı etkisini artırması olarak sıralanabilir. Bu tezde iki beton sınıfı çalışılıp çift cidarlı ve çift kesitli olmak üzere 24 kompozit numune hazırlandı. Beton sınıfına göre bu kolonlar temel olarak iki gruba ayrıldı. Parametreler, beton sınıfı, çelik boru kalınlığı ve beton katkı oranıdır. Bu parametrelerin basınç dayanımı üzerindeki etkisi arştırlmıştır. Ayrıca yük ve yüke bağlı olarak meydana gelen kısalma ilişkileri de incelendi. Deneysel sonuçlara dayanarak, kalın dış tüpü kolonlarda ince dış tüpe sahip kolonlara göre çok daha fazla performans elde edilmiştir. Mukavemet endeksi SI, sargı etkisinin artmasıyla birlikte artmaktadır. Dahası, normal dayanımlı beton ile doldurulmuş kolon numuneleri için ortalama mukavemet indeksi, yüksek mukavemetli beton ile doldurulmuş olanlardan daha büyük bulunmuştur. Bu çalışma, çift cidarlı ve çift kesitli kolonlar gibi gelişen formların, klasik kompzite ile karşılaştırıldığında mekanik performansı artırdığını göstermiştir..
Özet (Çeviri)
Concrete filled double-tube (CFDST) columns developed as new configuration of columns construction. Concrete filled double-tube comprises of two hollow steel tubes, one inside the other, concentrically coordinated. In this study two combination of cross section were proposed: double-skin and double-section column. In case of double-skin column only the shell between two steel tubes was filled with concrete, and for double-tube the inner of steel tube also filled with concrete. This combination provides perceptible advantages in structural building such as the steel hollow section works as formwork and that led to reducing the extra costs for this purpose. Furthermore, the inner steel tube compensates the commercial steel reinforcement and that led to eliminating time spending time to construct the reinforcement and stirrups. Also, the core concrete increase the bending stiffness and ductility under compression strength. The important advantage of columns with dual tube is the inner tube provide more confinement of concrete which enhancing ductility and increase maximum buckling load. In this dissertation two concrete classes were proposed and 24 composite columns divided into two set with four of corresponding CFST as reference of each group. The division of these sets depending on type of concrete strength. The parameters were the class of plain concrete, thickness of steel tubes and inner concrete contribution ratio. The influence of these parameter was investigated on compressive loading. Moreover, the relation between load and deflection extracted. Based on experimental results found that when the thicker tube located in the outer part of the section, the performance of CFDST greater than those with thinner outer steel tube. The strength enhancement index SI increases with the increases of the section confinement. Moreover, it was found the average strength index for columns specimens filled with normal strength concrete NSC were greater than thos filled with high strength concrete HSC. This expreimental study showed that the developing forms such as double-skin and double-section columns validats the effectiveness of CFDST concept by enhancing the mechanical response compared with common CFST.