Ramsey modeli özelinde etkin büyüme ve tasarruf ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between efficient growth and savings specific to Ramsey model: The case of Turkey
- Tez No: 609880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada normatif büyüme modellerinden Ramsey Büyüme Modeli incelenmiştir. Etkin büyümeyi optimum tüketime dayandıran Ramsey, modelini kurarken dinamik optimizasyon metotlarından faydalanmıştır. Dolayısı ile çalışma dinamik optimizasyon metotlarının teorisini ve iktisadi uygulamasını da içermektedir. Ayrıca Ramsey Büyüme Modeli'ne göre Türkiye etkin iktisadi büyümeye veya denk bir soru olan optimum tüketime ulaşabilmiş midir soruları cevaplanmaktadır. Bu bakımdan kişi başı gayrisafi yurt içi hasıla serisi ile kişi başı özel tüketim nihai harcamaları serisine ait uzun dönemli ilişki zaman serisi analizi teknikleri ile araştırılmıştır. Ayrıca serilerin gelir grubu yüksek ülkeler için standart sapma değerleri ile Türkiye'nin ve aynı gelir grubunda bulunan Malezya'nın standart sapma değerleri karşılaştırılarak optimum tasarruf (tüketim) hakkında bilgi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, one of the normative growth models, the Ramsey Growth Model was examined. Basing the efficient growth on the optimum consumption, Ramsey utilized the dynamic optimization methods while establishing his model. Thus, the present study incorporates the theory and the economic implementation of dynamic optimization methods. Moreover, the answer to the question“if Turkey has achieved the efficient economic growth and (as an equal achievement) the optimum consumption”is sought. In this aspect, the long-term relationship between“gross domestic product per capita”series and“private consumption final expenses per capita”series were examined using time-series analysis methods. Moreover, by comparing the standard deviation values of these two variables for high-income group countries and Turkey and Malaysia, which is in the same income group with Turkey, the information was gathered regarding the optimum savings (consumption).