The dynamics of the existence and the expansion of global capital in an unrecognized state: The case of multinational corporations and transnational corporations in the Turkish Republic of Northern Cyprus
Tanınmayan bir devlette küresel sermayenin var oluşunun ve yayılımının dinamikleri: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki çok uluslu şirketler ve uluslararası şirketler örneği
- Tez No: 609890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada; küresel sermayenin temsilcileri olan uluslararası şirketlerin (UŞ) ve çok uluslu şirketlerin (ÇOŞ) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) varlıkları ve genişlemeleri, ambargolar ve KKTC'nin uluslararası alanda tanınmaması bağlamlarında araştırılmıştır. Bu yolla, UŞ ve ÇOŞ'lerin faaliyet alanlarını dünya çapında genişletme mekanizmalarının daha iyi anlaşılması sağlanacaktır. Tezin temel araştırma soruları şu şekildedir:“Tanınmayan bir devlet olan KKTC'de küresel sermayenin UŞ ve ÇOŞ formlarında var olmasının ve yayılmasının dinamikleri nelerdir?”ve“UŞ ve ÇOŞ'ler KKTC pazarında var olma, gelişme, faaliyet gösterme ve sermayelerini genişletme süreçlerini ne şekilde, hangi araçlar ve mekanizmaları kullanarak yürütmektedirler?”Bu çalışma küresel sermayenin kendi krizlerinin üstesinden gelebilmek adına, tanınmayan/sözde-devletler de dahil olmak üzere herhangi bir bölgeye yayılabileceği hipotezini Marksist bir teorik çerçeve içinde öne sürmektedir. Buna istinaden, UŞ ve ÇOŞ'lerin KKTC'de faaliyet gösterdikleri süre içinde kullandıkları yöntemler, araçlar ve işlettikleri süreçlere ek olarak“yasa dışılık”riskine rağmen KKTC'de yatırım yapmalarının arkasındaki dinamikler ve itici güçler bir saha çalışması yürütülerek incelenmiştir. Bu saha çalışması, on üç farklı UŞ ve ÇOŞ'lerin KKTC'de faaliyet gösteren on üç kuruluşunun temsilcileri olan dokuz adet katılımcıdan oluşan örneklem ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar ve kesitsel anketlerin ışığında yürütülmüştür. Bu çalışmanın neticesinde elde edilen bulgular ise öne sürülen hipotezi desteklemekte ve UŞ ve ÇOŞ'lerin KKTC'deki yatırımlarını alışılmadık araç ve yöntemler kullanarak genişlettikleri ve yasal bir zemine oturttukları gözler önüne serilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the dynamics of the existence and expansion of MNCs and TNCs, as the representatives of global capital, in the TRNC within the context of embargoes and non-recognition in the international area. By this way, a better understanding will be provided on what mechanisms the MNCs/TNCs use to expand their operations all over the world. In this regard, the main research questions of this thesis are; 'What are the dynamics of the existence and expansion of global capital in the forms of MNCs and TNCs in the TRNC as an unrecognized state?' and 'How, and by using which tools and mechanisms do the MNCs and the TNCs exist, evolve, operate, and expand their capital in the TRNC market?'. By using a Marxist theoretical framework, this thesis hypothesizes that global capital would expand to any territory, including unrecognized, quasi-legal states, to overcome its crisis. Therefore, the mechanisms, tools, and processes used by the MNCs/TNCs in their operating processes within the TRNC, and the dynamics and the forces behind investing in the TRNC despite the risks of illegality were investigated by conducting a field study. The field study was conducted through semi-structured in-depth interviews and cross-sectional surveys based on a sampling that consists of nine participants who are representing thirteen establishments of thirteen different MNCs/TNCs operating in the TRNC. The findings of this research support the hypothesis and show that the MNCs and the TNCs use extraordinary tools and mechanisms in order to expand and legalize their investments in the TRNC.