Eurocentrism of Resource Curse Theory: The case of Saudi Arabia
Kaynak Laneti Teorisinin Avrupa bazlılığı: Suudi Arabistan örneği
  1. Tez No: 609891
  2. Yazar: SARP YAKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezin ilgilendiği sorunsal Suudi Arabista'ın ekonomik gelişim sürecinin doğal kaynak laneti teorisi çerçevesinden incelenmesidir. Bu yaklaşım avrupa bazlı olarak bulunmaktadır. Doğal kaynak lanet teorisiyle Suudi Arabistan ekonomik gelişim sürecini irdelemek yerine bu tez Suudi Arabistan'ın tarihsel devlet oluşum sürecine uyumlu olarak ekonomik gelişim süreci geçirdiğini savunmaktadır. Temel olarak kaynakların tek başına Suudi Arabistanın ekonomik gelişimini anlatmakta yeterli olmadığını, Suudi Arabistan ekonomik gelişim sürecinde petrol zenginliğinin yanısıra Batıyla ilişkileri ve tarihsel ekonomik modelinin en önemli etmenler olduğunu savunmaktadır. Ayrıca bu etmenlerden dolayı Suudi Arabistanın ne ekonomik gelişim sürecinde ne de ekonomik gelişim programlarında Batılı bir gelişim süreci deneyimini hedeflemediği savunulmaktadır. Kaynak laneti teorisi irdelenen bir ülkeyi temel olarak Batılı bir devletle karşılaştırarak yapmaktadır.Bu yaklaşım problemlidir. Batılı devletler ve kaynak laneti kapsamında irdelenen devletler tarihsel olarak farklı deneyimler yaşamışlardır. Suudi Arabistan'ın ekonomik gelişim sürecini irdelemek için rantçı devlet kavramı bir araç olarak kullanılacaktır ve Suudi Arabistan devlet oluşumu bu konsept çerçevesinde irdelenecektir. Bu tezde ayrıca spesifik olarak Suudi Arabistan ekonomik planları incelenecek ve amaçlarıyla ulaştığı sonuçlar irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
The main problem that the thesis addresses is the examination of the Saudi Arabian economic development through the resource curse theory perspective. That approach is found as Eurocentric. Rather than analysing the economic development trajectory of Saudi Arabia through the context of the resource curse theory, this thesis tries to demonstrate that the development trajectory of Saudi Arabia is unique and it has developed in accordance with its historical state building process. It argues that argue that not only the resources alone, but also the existence of oil wealth and the country's relations with the West at its state formation and the historical economic pattern are the key issues in Saudi Arabian development case, which from the very beginning did not evolve/or intend to evolve according to Western development experience neither in terms of its historical economic realities nor in terms of its economic development programmes. Resource curse theory compares and contrast the economic developments of any given country with the Western countries. That approach is found problematic because historically speaking, Western countries and the countries which are analysed through resource curse theory has experienced different processes. In order to analyse the Saudi Arabian economic development trajectory, the concept of rentier state will be used as a tool and the state formation of Saudi Arabia will be examined through that concept. Furthermore within the thesis specific focus will be given to Saudi Arabian economic development plans to see what Saudi Arabia aimed and what it has achieved.