Katma değer vergisinde sorumluluk ve tevkifat
Responsibility and withholding in value added tax
  1. Tez No: 609897
  2. Yazar: HACER AĞAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAMİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Katma Değer Vergisi, bir Avrupa Birliği vergisidir. AB'nin ortak pazar çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Günümüzde KDV, hemen hemen tüm dünya üzerinde uygulanan dolaylı, gayri şahsi ve ekonomi politikaları üzerindeki etkisine göre nötr bir vergidir. KDV'den bahsedebilmek için vergiyi doğuran olayın gerçekleşmesi gerekmektedir. Vergiyi doğuran olayın gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti için verginin konusunun, verginin ödenmesi bakımından da vergi mükellefinin bilinmesi gerekmektedir. KDV'yi daha iyi anlayabilmek için onu oluşturan unsurları incelemek gerekir. Çalışmamızda Türkiye'de uygulanan KDV'nin unsurları ile AB Ortak KDV uygulamasının unsurları karşılaştırılarak ele alınacaktır. Her ülke vergi gelirlerini zamanında ve eksiksiz tahsil etmek ister. Bunun için kayıt dışı ekonomik faaliyetler ile mücadele edilmeye çalışılırken, vergi gelirlerini de zamanında tahsil etmek için vergi güvenlik önlemleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. KDV'de sorumluluk kapsamında tevkifat müessesesi de verginin eksiksiz ve zamanında tahsili için getirilen vergi güvenlik önlemlerinden biridir. KDV'de sorumluluk uygulaması KDV'ye tabi işlemin meydana gelmesi halinde vergi sorumlusu tarafından tevkifat yapılmasını gerektirmektedir. Çalışmanın amacı; KDV'deki sorumluluk müessesesini Türkiye uygulaması ile Avrupa Birliği Ortak KDV uygulaması çerçevesinde tanımlayıp, her iki uygulamanın karşılaştırmasını yapmaktır. Böylece her iki uygulamada da KDV'de sorumluluğun neden getirildiğinin, gelen uygulamaların neler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Her iki uygulamada benzer olan yönler ile farklı olan sorumluluk alanları değerlendirilmeye tabi tutularak sorumluluk müessesesinin nasıl geliştirilebileceği, nelere dikkat edilmesi gerektiği ve işleyen mekanizmanın işlerliği üzerine çalışılmıştır. AB Ortak KDV uygulaması ile Türkiye uygulamasındaki tevkifata ilişkin hükümler değerlendirildiğinde Türkiye uygulamasında daha geniş alanda tevkifat yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu durum Türkiye'nin daha iyi bir KDV sistemine sahip olduğunun bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Value Added Tax is a European Union tax. It has emerged as a result of EU joint market studies. Today, VAT is a indirect tax based on implicit, impersonal and economic policies applied almost all over the world. In order to be able to talk about VAT, the event that causes the tax must take place. In order to determine whether the event causing the tax has occurred, the subject of the tax and the taxpayer in terms of the payment of the tax should be known. In order to understand VAT better, it is necessary to examine the factors that make up VAT. Working with elements of VAT applied in Turkey were discussed by comparing the elements of the EU Common VAT application. Every country wants to collect tax revenues in a timely and complete manner. For this purpose, while struggling with unregistered economic activities, tax security measures are being developed in order to collect tax revenues on time. Withholding within the scope of responsibility in VAT is one of the tax security measures introduced for complete and timely collection of tax. In practice, the liability for VAT requires withholding in the event of a transaction subject to VAT by the taxpayer. The aim of the study; Turkey VAT the responsibility of institutions in the implementation of the European Union to define the framework of the Common VAT application is to make a comparison of both applications. Thus, in both applications, it was tried to put forward why the VAT was brought into account and what the incoming applications were. In both applications, similar aspects and different areas of responsibility were evaluated, and how the institution of responsibility could be developed, what needs to be paid attention to, and the functioning of the functioning mechanism was studied. When the EU Common VAT application with provisions relating to withholding tax withholding obligations in Turkey Turkey has evaluated applications in the wider field of application. It is an indication that the system has a better VAT in Turkey.