Parasetamol ile oluşturulmuş deneysel karaciğer toksisitesi modelinde dekspantenol ve tokoferol'un olası koruyucu etkisi
Investigation of the possible protective effects of dexpanthenol and tocopherol in paracetamol induced experi̇mental liver toxcity model
  1. Tez No: 609935
  2. Yazar: AHU KARANFİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZMERDİVENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızda 56 adet 250-300 g ağırlığında Wistar albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar kontrol grubu, 250 mg/kg dekspantenol grubu, 500 mg/kg dekspantenol grubu, 60 mg/kg tokoferol grubu, toksisite grubu, 250 mg/kg dekspantenol+ 60 mg/kg tokoferol grubu, 500 mg/kg dekspantenol+60 mg/kg tokoferol grubu olmak üzere 7 gruba ayrıldı (n=8). Sham grubuna 7 gün boyunca intramuskuler ve intraperitonel olarak serum fizyolojik uygulanmış olup 8. Gün karaciğer ve kan örnekleri histolojik ve biyokimyasal inceleme için alındı. Herhangi bir toksisite uygulaması yapılmadı. 1. Tedavi grubuna 250 mg/kğ dekspantenol intraperitonel olarak 7 gün boyunca uygulandı. 7.günün sonunda 24 saat öncesinde aç bırakılan ratlara 2000 mg/kg parasetamol oral gavaj yöntemiyle verilerek karaciğer toksisitesi oluşturuldu. 2. tedavi grubuna 500 mg/kğ dekspantenol 7 gün boyunca intraperitonel uygulandı. 7.günün sonunda 24 saat öncesinde aç bırakılan ratlara 2000 mg/kg parasetamol oral gavaj yöntemiyle verilerek karaciğer toksisitesi oluşturuldu. Toksisite oluşturulduktan 24 saat sonra ratlar sakrifiye edilerek kan ve doku örnekleri histolojik ve biyokimyasal inceleme için alındı. 3. tedavi grubuna tokoferol 60 mg/kğ intramuskuler olarak 7 gün boyunca uygulandı. 7.günün sonunda 24 saat öncesinde aç bırakılan ratlara 2000 mg/kg parasetamol oral gavaj yöntemiyle verilerek karaciğer toksisitesi oluşturuldu. 4.tedavi grubuna ise 60 mg/kğ tokoferol ve 250 mg/kğ dekspantenol 7 gün boyunca uygulandı. 7.günün sonunda 24 saat öncesinde aç bırakılan ratlara 2000 mg/kg parasetamol oral gavaj yöntemiyle verilerek karaciğer toksisitesi oluşturuldu. 5. tedavi grubuna ise 60 mg/kğ tokoferol ve 500 mg/kğ dekspantenol intramuskuler ve intraperitonel olarak 7 gün boyunca uygulandı. Toksisite grubuna 7.günün sonunda 2000mg/kğ parasetamol oral gavaj yöntemiyle verilerek hepatotoksisite oluşturuldu. Toksisite oluşturulduktan 24 saat sonra ratlar sakrifiye edilerek kan ve doku örnekleri histolojik ve biyokimyasal inceleme için alındı. Biyokimyasal inceleme sonucunda doku MDA ve MPO değerleri tedavi gruplarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek bulundu (p0.05). Histopatolojik değerlendirmede de dekspantenol ve tokoferol verilen gruplarda; toksisite grubuna kıyasla daha az hasar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, 56 female Wistar albino rats weighing 250-300g were used. Rats; control group, 250 mg / kg dexpanthenol group, 500 mg / kg dexpanthenol group, 60mg / kg tocopherol group, toxicity group, 250 mg / kg dexpantenol + 60 mg / kg tocopherol group, 500 mg / kg dexpanthenol + 60 mg / kg tocopherol group were divided into 7 groups (n=8). Sham group was treated with saline intramuscularly and intraperitoneally for 7 days. On the 8th day liver and blood samples were taken for histological and biochemical examination. No toxicity treatment was used. First treatment group received 250 mg / kg dexpanthenol intraperitoneally for 7 days. At the end of the 7th day, rats left open for 24 hours were given 2000mg / kg paracetamol for toxicity by oral gavage method. The second treatment group received 500 mg / kg dexpanthenol intraperitoneally for 7 days. At the end of the 7th day, fasting rats 24 hours before, 2000 mg / kg paracetamol was administered by oral gavage to create liver toxicity. The third treatment group received 60 mg / kg tocopherol intraperitoneally for 7 days. At the end of the 7th day, fasting rats 24 hours before, 2000 mg / kg paracetamol was administered by oral gavage to create liver toxicity. In the 4th treatment group, 60 mg / kg tocopherol and 250 mg / kg dexpanthenol were given for 7 days. At the end of the 7th day, fasting rats 24 hours before, 2000 mg / kg paracetamol was administered by oral gavage method to create liver toxicity. In the 5th treatment group, 60 mg / kg tocopherol and 500 mg / kg dexpanthenol were administered intramuscularly and intraperitoneally for 7 days. At the end of the 7th day, fasting rats 24 hours before, 2000 mg / kg paracetamol was administered by oral gavage method to create liver toxicity. İn the toxicity group was given 2000 mg/kğ paracetamol by oral gavage method to create liver toxicity. 24 hours after toxicity, rats were sacrificed and blood and tissue samples were made for histological and biochemical examination. As a result of biochemical examination, tissue MDA and MPO values were significantly increased in the treatment groups compared to the control group (p0.05). Histopathological evaluation of dexpanthenol and tocopherol groups; less damage compared to toxicity group.