Kopya çekme eğilimleri ile akademik başarı, akademik özyeterlik ve akademik ertelemecilik arasındaki ilişkiler
Relations between cheating tendency and academic achievement, academic self efficacy and academic procrastination
  1. Tez No: 609962
  2. Yazar: AHMET DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, öğrencilerin kopya çekme eğilimlerinin yordayıcılarını belirlemek ve bu yordayıcılığın cinsiyet, okul türü ve sınıf düzeyine göre incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da 13 farklı üniversitede öğrenim gören toplam 432 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğrencilere ilişkin bilgi toplamak amacıyla“Demografik Bilgi Formu”, öğrencilerin kopya çekme eğilim düzeylerini belirlemek için“Kopya Çekme Eğilimleri Ölçeği”, akademik ertelemecilik düzeylerini belirlemek için“Akademik Erteleme Ölçeği”ve akademik özyeterlik algılarını belirlemek amacıyla“Akademik Özyeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Yordayıcı değişkenlerin kopya çekme eğilimini yordama düzeylerinin belirlenebilmesi için çoklu doğrusal regresyon analizi yürütülmüştür. Araştırma bulguları öğrencilerin kopya çekme sıklıklarının, cinsiyete ve sınıf düzeyine ve kopya çekme eğilimlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığını göstermiştir. Bununla beraber akademik ertelemecilik, akademik özyeterlik ve akademik başarının öğrencilerin kopya çekme eğilimlerinin anlamlı birer yordayıcısı olduğu görülmüştür. Bu yordayıcılık öğrencilerin cinsiyetlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşırken, okul türü ve sınıf düzeyine göre farklılaşma istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca cinsiyet, okul türü ve sınıf düzeylerine göre ayrı ayrı oluşturulan regresyon modellerinde farklı yordayıcı değişkenlerin yer aldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the degree of predictivity of the variables such as academic achievement, academic procrastination and academic self efficacy with cheating tendency of university students. This research is based on the correlational model. The research group consists of 432 university students in 13 different universities in Ankara. In this research, a“Demographic Information Form”,“Answer-Copying Tendency Scale in University Students”,“Academic Self Efficacy Scale”and“Academic Procrastination Scale”have been used to gather information about the students. In this research, Multiple Linear Regression analysis has been used to determine the predictive level of the independent variables on the answer copying tendency. According to the results, students' frequency of answer copying has been found statistically significant according to students' gender and class level and answer copying tendency. In addition; academic procrastination, academic self efficacy and academic achievement have been found as the significant predictors of the answer copying tendency. These predictive models are found statistically significant for gender however it is found statistically insignificant for university type and class levels. Furthermore, different predictors have been observed in regression models for gender, university type and class levels.