Garanti sözleşmeleri
Contracts of guarantee
- Tez No: 609961
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK FİKRET EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ticari hayatın gelişmesi ve iş hacminin artması ile sözleşmeden doğan yükümlülüklerin yerine getirileceğine dair güvence sağlayan teminat sözleşmeleri ön plana çıkmıştır. Garanti sözleşmesi uygulamada en çok karşılaşılan teminat sözleşmelerinden biri olmasına karşın, ülkemizde kanuni bir düzenlemeye konu olmamıştır. Bu sözleşmelerin hukuki niteliği, tanımı, unsurları, hüküm ve sonuçları, Yargıtay içtihatları ve doktrinde ileri sürülen görüşler doğrultusunda şekillenmiştir. Yargıtay, banka teminat mektuplarını uzun bir süre kefalet olarak nitelendirmiş, daha sonra vermiş olduğu kararlarda ise bu mektupların garanti sözleşmesi niteliğinde olduğunu kabul etmiştir. Çalışmamızın amacı, uygulamada sıklıkla karşımıza çıkan garanti sözleşmeleri hakkındaki tartışmalı konuların ele alınarak, aydınlatılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Contracts of guarantee which assure that the contractual obligations to be fulfilled, came into prominence as a result of the improvement in business life and the increase in work load. Although the contract of guarantee is one of the most common regarding the practices within this category of contracts, it hasn't been subjected to legal regulation in our country. The legal characteristic, definition, components, adjudgements and consequences of guarantee contracts have been shaped by the practices of the supreme court and suggestions in the doctrine. High court of appeal have regarded the bank letters of guarantee as surety bond, later approving these letters as contracts of guarantee with its own decree. The aim of our work is to handle and shed light on the controversial topics dealt frequently in our practices regarding the contracts of guarantee.