Sera hıyarında çeşit denemesi
  1. Tez No: 6100
  2. Yazar: MUSTAFA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİCAN AYTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET 1988 yılında Menderes ilçesine bağlı Değirmendere köyünde“bulunan özel ”bir sera işletmesinde, ilkbahar yetiş tiriciliği olarak yapılan“bu denemede, piyasaya yeni sürü lecek olan ve halen üretimi yapılan 13 adet farklı çeşit ç iç eklenme, vejetatif gelişim, erkene i verim, toplam verim, metrekareye düşen toplam verim ve kalite açısından karşı laştırılmalardır. Denemede Maram Fi, Kamar Fi, Alara Fi, Karım Fi, Jamil Fi, Petita Fi, Sahara Fi, Katia Fi, Amira Fi, Dama Fi, Medina Fi, 5806 Fi, ve 580 5 Fi çeşitleri kul lanılmıştır. Deneme 4 tekerrürlü olarak tesadüf parselleri deneme desenine uygun olarak düzenlenmiş ve yürütülmüştür» Deneme sonucunda, çiçeklenme açısından Maram, Saharat Karım, 5805t Alara, Petita ve 5806 çeşitleri en erken çi~ ç eklenen çeşitler olmuşlardır. Vejetatif gelişim açısından ise Amira, Medina, Dama ve Katia boylanma açısından, Medina, Maram ve Katia ise yan sürgün verme açısından en İyi sonuçları vermişlerdir. Erkenci verim açısından Kamar çeşidi en iyi sonucu ver miş, bununla beraber Maram, Alara ve 58O5 çeşitleri' de Ka mar* dan sonra İkinci dereceden iyi sonuç vermişlerdir. Toplam verim açısından çeşitler arasında istatiksel anlamda önemli bir farklılık bulunmamıştır. Kamar, Maram, Katia, 5805 ve Alara çeşitleri ilk 5 sırayı alan çeşitler olmuşlardır. Metrekareye düşen toplam verim açısından çeşitler a- rasmda önemli bir.-farklılık bulunmamıştır. îlk 5 sırayı Kamar ? Maram, Katia, 5805 ve Alara çeşitleri almışlardır. 2, sınıf ürün miktarı açısından çeşitler arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır. Bununla beraberıDama,Amira, Medina, Katia ve Sahara en fazla 2. sınıf Vadin ve ren çeşitler olmuşlardır. Gevreklik açısından en iyi çeşitler 58O5 ve Maram'dır. En kötü çeşitler ise Petita ve Sahara'dır. Sululuk açısından en iyi çeşitler Petita, Haramı 5806 ve Kamar, en kötüleri Sahara, Alara ve Katia 'dır. Lezzet açısından en iyi çeşit ler Medina, Maram ve 5805' dir. En düşük değrri alanlar ise Jamil* Sahara ve Katia' dır. Görünüş açısından en iyi çeşit ler, Petita, 5805, Manam ve Medina'dır. Enaz ”beğeni kazanen çeşitler ise Dama, Jamil ve Amira'dır. Acılık açısından ye- pılan degüstasyon testinde 3 kişi Amira'da, -2 kişi Katla, Sa. hara ve Medina 'da, 1 kişide Alara ve 58O5 çeşitlerinde a- 01lık olduğunu“belirtmişlerdir. SUMMAPY. '”In this spring growth trial whit\ has b^en conducted in 1988 at a greenhouse in the village of Degirmendere of Mende res county, commercial and recently producted 13 different varieties have“been compared from the point of view of flo wering, vegetative growth, early production, total producti on, total production per m2 and quality. In the trial Maram Pi, Kamar Pi, Alara Pi, Karım Pi, Jamil Pi, Petita Pi, Saha*- ra Pi, Katia Pi, Amira Pi, Dama Pi, Medina Pi, 5806 Pi and 580 5 Pi varieties were used. The trial was prepared and conducted in accordance with Paridomised Block Design with 4 repetition. At the and of the trial it was observed that from the point of view of flowering Maram, Sahara, Kar ua, 58O5» Al&ra, Petita and 58O6 varieties were the early flowering varieties. Vegetative growth rate value shows that Amira, Medina, 'Dama and Katia give the ”best result longening, Medina, Mar ram and Katia give the“best- result auxilary shoots than > the others. Kamar variety was the ”best in early fruit yi^ld and Ufa- ram and 5805 varieties taken the second place aftrr Kamar.
Özet (Çeviri)
Amira, Medina, Katia ve Sahara en fazla 2. sınıf Vadin ve ren çeşitler olmuşlardır. Gevreklik açısından en iyi çeşitler 58O5 ve Maram'dır. En kötü çeşitler ise Petita ve Sahara'dır. Sululuk açısından en iyi çeşitler Petita, Haramı 5806 ve Kamar, en kötüleri Sahara, Alara ve Katia 'dır. Lezzet açısından en iyi çeşit ler Medina, Maram ve 5805' dir. En düşük değrri alanlar ise Jamil* Sahara ve Katia' dır. Görünüş açısından en iyi çeşit ler, Petita, 5805, Manam ve Medina'dır. Enaz“beğeni kazanen çeşitler ise Dama, Jamil ve Amira'dır. Acılık açısından ye- pılan degüstasyon testinde 3 kişi Amira'da, -2 kişi Katla, Sa. hara ve Medina 'da, 1 kişide Alara ve 58O5 çeşitlerinde a- 01lık olduğunu ”belirtmişlerdir. SUMMAPY. '“ In this spring growth trial whit\ has b^en conducted in 1988 at a greenhouse in the village of Degirmendere of Mende res county, commercial and recently producted 13 different varieties have ”been compared from the point of view of flo wering, vegetative growth, early production, total producti on, total production per m2 and quality. In the trial Maram Pi, Kamar Pi, Alara Pi, Karım Pi, Jamil Pi, Petita Pi, Saha*- ra Pi, Katia Pi, Amira Pi, Dama Pi, Medina Pi, 5806 Pi and 580 5 Pi varieties were used. The trial was prepared and conducted in accordance with Paridomised Block Design with 4 repetition. At the and of the trial it was observed that from the point of view of flowering Maram, Sahara, Kar ua, 58O5» Al&ra, Petita and 58O6 varieties were the early flowering varieties. Vegetative growth rate value shows that Amira, Medina, 'Dama and Katia give the“best result longening, Medina, Mar ram and Katia give the ”best- result auxilary shoots than > the others. Kamar variety was the“best in early fruit yi^ld and Ufa- ram and 5805 varieties taken the second place aftrr Kamar.There were no any significant differences ”between the total yield values of the varieties, although Kamar gave til** highhest total yield. Prom the point of view of total f_-uit yield per ra^ arain there were no any significant differences in the statistical sense. The first places were formed“by Kamar, Maram, Katia, 5805 and Alara. 1 In the 2. class fruit yield, there were no any signifi cant differences in the varieties. On the other hand Daraa, Amira, Medina, Katia and Sahara are the most 2. class fruit yield varieties. i In the brittleness, the best were 5805 and Maram, The lowest value varieties were Petita and Sahara. Juice inclusion shows that the ”best varieties were Pe tita, Maram» 5806 and Kamar, whereas the lowest values were observed in the varieties Sahara, Alara and Katia. The most tasteful varieties were Medina, Maram and 5805, and the lowest taste quality was seen in the varieties 3am.lt Sahara and Katia. Petita, 5805, Maram and Medina shows the "best appereanc' and the least admired varieties were Dama, Jamil and Amira. In the degUstation test conducted for bitterness, 3 per sons indicated bitterness in Amira» 2 in Katia, Sahara and Medina, 1 in Alara and 5805.