İnsan akciğer kanseri A549 hücrelerinde borun apoptotik ve antianjiyogenik etkilerinin araştırılması
The investigation of the apoptotic and antiangiogenic effects of boron in human lung cancer (A549) cells
  1. Tez No: 610015
  2. Yazar: HANDE AYTUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KARABAĞ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde en önemli sağlık sorunlarından biri olan akciğer kanseri, hem kadınlarda hem de erkeklerde en sık ölüme neden olan kanser türüdür. İnsan alveoler karsinoma hücrelerden köken alan A549 akciğer hücreleri tip II alveoler hücre fenotipi ile eşleşmekle birlikte, insan primer alveoler epitel hücrelerinin sahip olduğu birçok karakteristiğe de sahiptir. Bor, nükleer, cam, seramik, ilaç, deterjan, tarım gibi birçok alanda kullanılır ve kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. Yeni yapılan araştırmalarla borun insan sağlığı için önemli bir element olduğu gösterilmektedir. Bu bilgilerden yola çıkılarak, bu çalışma A549 insan akciğer kanseri hücre hattında faklı konsantrasyonlardaki borik asidin etkisini, proliferasyon deneyi, TAS (Total Antioxidant Status), TOS (Total Oxidant Status), VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) ve PARP (Poli (ADP-Riboz) Polimeraz ) Analizleri ile araştırmak amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışmada, proliferasyon deneyinde 5 mM, 10 mM, 20 mM, 40 mM ve 100 mM konstantrasyonlarda dozlarla doğru orantılı olarak canlılık değerlerinin düştüğü görülmüştür ve LD50 değeri 20 mM olarak belirlenmiştir. TAS ve TOS analizlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. VEGF değerlerinde, 10 mM, 20 mM ve 40 mM borik asit konsantrasyonlarında VEGF değerlerinin konrol grubuna göre düştüğü görülmüştür. PARP değerlerinde 10 mM, 20 mM ve 40 mM'lık tüm konsantrasyonlarda anlamlı bir yükseliş görülmüştür. Bulgular sonucunda; borik asidin 10 mM ve 20 mM konsantrasyonlarının VEGF düzeylerini azaltarak anjiyogenezi azaltabileceği düşünülmektedir. PARP değerlerinde görülen yükseliş ise 10 mM, 20 mM ve 40 mM konsantrasyonlarda borik asidin hücreyi nekroza götürdüğünü düşündürebilir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer, one of the most important health problems today, is the most common cause of death in both men and women. A549 lung cells derived from human alveolar carcinoma cells match the type II alveolar cell phenotype, have many characteristics of human primary alveolar epithelial cells. Boron is used in many fields such as , nuclear, glass, ceramics, pharmaceuticals, detergents, agriculture and its usage areas are increasing day by day. Recent studies have shown that boron is an important element for human health. Based on this information, this study investigated the effect of different concentrations of boric acid in the A549 human lung cancer cell line, by analyzing proliferation assay, TAS (Total Antioxidant Status), TOS (Total Oxidant Status), VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) and PARP (Poly (ADP-). Ribose Polymerase). In the study, the proliferation test showed that the viability values decreased in proportions with doses at 5 mM, 10 mM, 20 mM, 40 mM and 100 mM concentrations and the LD50 value was determined as 20 mM. There was no significant difference between TAS and TOS analysis. In VEGF values, it was observed that VEGF values decreased at 10 mM, 20 mM and 40 mM boric acid concentrations compared to the control group. A significant increase in PARP values was observed at all concentrations of 10 mM, 20 mM and 40 mM. As a result; We may be think 10 mM, 20 mM and 40 mM concentrations of boric acid may decrease angiogenesis by decreasing VEGF levels. As a result of the increase in PARP values, we may be think boric acid leads to cell necrosis at concentrations of 10 mM, 20 mM and 40 mM.