Safkan arap yarış atlarında tükürükte yarış öncesi ve sonrası lipid metabolizmasını etkileyen mikroRNA'ların gen ekspresyonunun belirlenmesi
Determination of gene expression of microRNAs affecting lipid metabolism in saliva before and after race in purebred arabian racing horses
- Tez No: 610046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, safkan Arap atlarında yarış öncesi ve yarış sonrası alınan tükürük örneklerinde, daha önceden insanlarda lipid metabolizmasında etkinliği bilinen 8 adet miRNA'nın (eca-miR-27a, eca-miR-27b, eca-miR-33a, eca-miR-33b, eca-miR-125b, eca-miR-143, eca-miR-335, eca-miR-378a) ifade seviyelerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Şanlıurfa hipodromunda aynı yarışta koşan (1200 m. kum ) 3 yaşlı safkan Arap yarış atları (n=13) kullanılmıştır ve yarış öncesi (at dinlenme halinde iken) ve hemen yarış sonrası örnek alımı gerçekleştirilmiştir. Alınan tükürük örneklerinde (n=26) qPCR analizleri gerçekleştirilerek eca-miR-27a, eca-miR-27b, eca-miR-33a, eca-miR-33b, eca-miR-125a, eca-miR-143, eca-miR-335, eca-miR-378a ve normalizasyonda kullanılan Unisp6 geni ifade seviyeleri yönünden yarış öncesi ve yarış sonrası yönünden incelemeye alınmıştır. eca-miR-33a'ya ait yarış öncesi ve yarış sonrası ifade seviyesi incelendiğinde eca-miR-33a'nın yarış öncesi ve yarış sonrası ifade seviyesinin yaklaşık olarak 6 kat artmış olduğu görülmüş ve diğer tüm miRNA'lardan daha belirgin bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. eca-miR-27a, eca-miR-27b ve eca-miR-378'e ait yarış öncesi ve yarış sonrası gen ifade seviyelerinde yarış öncesi ve yarış sonrası anlamlı bir fark olmasına rağmen bu miRNA'lara ait kat değişim farkının 2'den küçük olduğu gözlenmiştir. eca-miR-125a, eca-miR-143, eca-miR-335'e ait yarış öncesi ve yarış sonrası ifade seviyelerinde ise herhangi bir fark olmadığı görülmüştür. Bu araştırma ile eca-miR-33a ve bu miRNA'nın hedef genlerinin lipid metabolizması için dolayısıyla safkan Arap yarış atlarında yarış performansının belirlenmesinde önemli bir belirteç olabileceği sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte çalışma ile at genomundan ilk kez tükürükten miRNA eldesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the 8 miRNAs (eca-miR-27a, eca-miR-27b, eca-miR-33a, eca-miR-33b, eca-miR-125b, eca-miR-143, eca-miR-335, eca-miR-378a) previously known to be effective in lipid metabolism in pre-race and post-race saliva samples of purebred Arabian horses gene expression levels. In the study, 3 years old purebred Arabian race horses (n= 13) running in the same race (1200 m. Sand) in Şanlıurfa Racecourse were used and the sample was made before the race (while the horse was at rest) and immediately after the race. qPCR analyzes were performed at the saliva samples (n = 26) at the molecular level and carried out with eca-miR-27a, eca-miR-27b, eca-miR-33a, eca-miR-33b, eca-miR-125a, eca-miR-143, eca -miR-335, eca-miR-378a and Unispi6 genes used in normalization were examined in terms of gene expression levels before and after the race. When the pre-race and post-race gene expression levels of the eca-miR-33a gene were examined, it was found that the pre-race and post-race gene expression levels of the eca-miR-33a gene increased approximately 6-fold and showed a more significant difference than all other genes. Although there was a significant difference in pre-race and post-race gene expression levels of eca-miR-27a, eca-miR-27b and eca-miR-378 genes, the fold change of these genes was less than 2. There was no difference in pre-race and post-race gene expression levels of eca-miR-125a, eca-miR-143, eca-miR-335 genes. It was concluded that the eca-miR-33a gene and the target genes of this miRNA could be an important marker for lipid metabolism and thus for determining race performance in purebred Arabian race horse. However, for the first time, miRNA was obtained from saliva from the horse genome.