Akkaraman ve Malya koyunlarının bazı verim özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some production traits between Malya and Akkaraman sheep
  1. Tez No: 80051
  2. Yazar: NADİ ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN ÖZBEYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
43 ÖZET Akkaraman ve Malya Koyunlarının Bazı Verim Özelliklerinin Karşılaştırılması Bu araştırma Malya Tarım işletmesinde yetiştirilen Malya ve Akkaraman ırkı koyunların dölverimi, yapağı verimi ve özellikleri ile kuzularda büyüme ve yaşama gücü özelliklerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada dölverimini tespit etmek için 5581 Malya ırkı, 9707 Akkaraman ırkı koyun; büyüme özelliğini belirlemek için her iki ırktan 100'er kuzu; yapağı verimini tespit etmek için iki ırktan 100'er koyun ve yapağı özelliklerini incelemek için ise Malya ırkından 32, Akkaraman ırkından 28 koyunun yapağı numunesi kullanılmıştır. Malya ırkında doğum oranı, ikiz doğum oranı, bir doğuma düşen kuzu sayısı ve süt kesiminde kuzu verimi 1992-1995 yıllarında sırasıyla, % 87,2 - 90.6, % 29,4 - 44,6; 1,29 - 1,44 ve % 112,1 - 121,7 arasında; Akkaraman grubunda ise % 87,2 - 90,5; % 29,5 - 43,1; 1,29 - 1,44 ve % 113,3 - 125,8 arasında olmuştur. Büyüme dönemleri olan doğum, -105., 150., 180., 210., 240. ve 360. gün düzeltilmiş ortalama canlı ağırlıklar Malya ırkında sırasıyla 4,591; 31,803; 37,200; 35,965; 37,961; 40,548 ve 57,158 kg; Akkaraman ırkında ise 4,915; 33,667; 38,878; 38,685; 41,607; 44,110 ve 60,264 kg olmuş; tüm dönemlerde genotip grupları arasındaki farklar önemli bulunmuştur. Akkaraman ırkı Malya ırkına göre tüm dönemlerde daha üstündür. Büyüme üzerine etkisi olan faktörlerden doğum tipi ve cinsiyetin (150. güne kadar) etkisi incelenen dönemlerde çok önemli; ana yaşı etkisi ise yalnız doğum ağırlığı üzerinde önemlidir. Çeşitli büyüme dönemlerindeki canlı ağırlıklar üzerine doğum ağırlığının kısmi regresyonu incelenen dönemlerin tamamında yüksek düzeyde önemli bulunmuştur. İncelenen yıllarda, yaşama gücü değerleri Malya ırkında % 91,4-96,2 olurken Akkaraman ırkında % 96,1-97,6 olarak hesaplanmıştır.44 Malya grubunda kirli yapağı verimi 2,364 kg, Akkaraman grubunda ise 2,464 kg olmuştur. Akkaraman ırkı Malya ırkına, 3 ve 4 yaşlı koyunlar 2 yaşlı koyunlara önemli düzeyde üstünlük göstermiştir. Elyaf uzunluğu, elyaf çapı, ondulasyon sayısı, medııllah elyaf oram ve yapağı randımanı değerleri Malya ırkında sırasıyla, 10,27 cm, 24,61 u, 8,75 adet, % 0,00 ve % 48,34; Akkaraman ırkında ise 14,15 cm, 27,96 u, 4,01 adet, % 0,25 ve % 51,41 olmuştur. Elyaf uzunluğu ve çapı ile ondulasyon sayısı bakımından ırklar arasmdaki farklar önemli bulunmuştur. Araştırma bulgularının değerlendirilmesiyle dölverimi özellikleri ve yaşama gücü bakımından iki ırkın benzer, büyüme bakımından Akkaraman ırkının Malya ırkından üstün, yapağı özellikleri bakımından ise Malya ırkının daha üstün olduğu anlaşılmaktadır. Koyunculukta elde edilen gelirin büyük bir kısmını et üretimi oluşturmaktadır. Akkaraman ırkı canlı ağırlık bakımından Malya ırkına üstün olmakla birlikte büyük ve yağlı bir kuyruğa sahip olması nedeniyle satılabilir et üretimi Malya ırkından daha düşük olacaktır. Dolayısıyla Orta Anadolu'ya uyum sağlamış Malya ırkının yetiştirici için daha avantajlı olduğu söylenebilir. Malya ve Akkaraman ırklarının besi performansı ve karkas özellikleri yönünden karşılaştırmalarının yapılması bu araştırmayı tamamlayıcı nitelikte olacaktır. Anahtar Kelimeler : Koyun, Akkaraman, Malya, büyüme, dölverimi, yaşama gücü, yapağı özellikleri.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY Comparison of some production traits between Malya and Akkaraman sheep. This research was carried out to compare fertility traits, greasy fleece weight and wool characteristics in breeding ewes; growth and survival rates of lambs in Ankaraman and Malya breeds. The data was obtained for fertility traits from 5581 Malya and 9707 Akkaraman ewes, for growth rate from 100 lambs in each breed, for greasy fleece weight from 100 ewes in each breed, for wool characteristics from 32 Malya and 28 Akkaraman ewes. Fertility traits such as lambing percentage, twinning rate, litter size and number of lambs weaned per hundered ewes lambing between 1992-1995 years were found 87,2 - 90,6 %; 29,4 - 44,6 %; 1,29 - 1,44 and 112,1 - 121,7 for Malya breed; 87,2 - 90,5 %; 29,5 - 43,1 % ; 1,29 - 1,44 and 113,3 - 125,8 for Akkaraman breed, respectively. Least squares weights at birth, 105th, 150th, 180th, 210th, 240th and 360th days were found 4,591; 31,803; 37,200; 35,965; 37,961; 40,548 and 57,158 kg for Malya lambs; 4,915; 33,667; 38,878; 38,685; 41,607; 44,110 and 60,264 kg for Akkaraman lambs, respectively. Akkaraman lambs had greater weight than Malya lambs at all ages; and differences between breeds at all different growth period were significant. Effects of sex and type of birth of lamb on lambs weights at different ages were significant, while effect of the age of dam wasn't significant, the only expection being on birth weight. Effect of sex of lamb was assigned up to 150th days. Of the live lambs born alive at different years, 91,4 - 96,2 % and 96,1 - 97,6 % survived to 105th days (weaning weight) in Malya and Akkaraman breeds, respectively. Greasy fleece weight were found 2,364 kg and 2,464 kg in Malya and Akkaraman breeding ewes. 3-4 years old breeding ewes in each breed had got more greasy fleece weight than 2 years old breeding ewes. The average46 means for fiber lenght, fiber diameter, crimps in 2,54 cm, percentage of medullated fiber and wool efficieny were 10,27 cm; 24,61 u ; 8,75; 0,00 % and 48,34 % in Malya breed, 14,15 cm; 27,96 u; 4,01; 0,25 % and 5 1,41 % in Akkaraman breed, respectively. Differences between breeds for fiber lenght, fiber diameter and crimps were significant. The results of this study have shown that Akkaraman and Malya breeds are alike in respect of fertility traits, but Akkaraman is better than Malya in respect of growth rates of lamb, Malya is better than Akkaraman in respect of wool characteristics. Income from sheep breeding generally depend on lamb production. Although growth rate of Akkaraman lambs is greater than Malya lambs, eatable lamb production from Malya breed is more than Akkaraman breed because Akkaraman has got fat-tailed. So, bearing in mind that adaptation capability of Malya breed to central Anatalian conditions is very high like Akkaraman breed, keeping Malya breed is better than Akkaraman breed. Besides, comparison between Akkaraman mid Malya breeds in respect of fattening performance and carcass traits will be give more information. Key Words : Sheep, Akkaraman, Malya, growth, fertility, liveability wool characteristics.