Tedavi altındaki hipertiroidi vakalarında yan etkiler
The side effects in hyperthyroidism cases under treatment
- Tez No: 610059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLMİ ERDEM SÜMBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Hipertiroidi, tiroid bezinden artmış hormon sentezinden kaynaklanan tiroid hormon fazlalığını ifade eder. Hipertiroidi tedavisinde antitiroid ilaçlar (ATİ) sık olarak kullanılmaktadır. Başlıca ATİ'ler thionamidler olup propiltiyourasil (PTU), metimazol (MMI) ve karbimazol (MMI metaboliti) bu grupta yer alır. ATİ kullanımı sırasında bazı yan etkiler görülebilir. Kaşıntı, deri döküntüsü, artralji gibi minör yan etkiler yanında; agranülositoz, toksik hepatit, kolestatik sarılık, vaskülit gibi daha önemlileri de ortaya çıkabilir. Antitiroid ilaçlara bağlı yan etkilerin sıklığı bölgesel/ ırksal farklılıklar göstermektedir. Yaptığımız bu çalışmayla antitiroid tedavinin yan etkilerinin bölgemizde literatüre göre anlamlı bir fark olup olmadığını ve tedavi gidişatı açısından hekimi yönlendirmede yardımcı olmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji polikliniklerinde 01.10.2017-31.12.2018 tarihleri arasında hipertiroidi tanısıyla ayaktan takip ve tedavi edilen, 18 yaş ve üzeri 1006 hastanın hastane kayıtları retrospektif olarak incelenerek yapıldı. Bulgular: Hastaların genel olarak kullandıkları tedavileri karşılaştırıldığında; 716 hasta (%71,2) MMI, 290 hasta (%28,8) PTU kullanmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: Hyperthyroidism refers to an excess of thyroid hormones resulting from increased hormone synthesis from the thyroid gland. Antithyroid drugs (ATI) are frequently used in the treatment of hyperthyroidism. The main ATIs are thionamides and propylthiouracil (PTU), methimazole (MMI) and carbimazole (MMI metabolite) are in this group. Some side effects may occur during ATI use. Besides minor side effects such as itching, skin rash, arthralgia; agranulocytosis, toxic hepatitis, cholestatic jaundice, and vasculitis. The frequency of side effects due to antithyroid drugs varies regionally / racially. In this study, we aimed to determine whether there is a significant difference in the side effects of antithyroid treatment in our region according to the literature and to help guide the physician in terms of treatment course. Materials and Methods: This study was carried out retrospectively in 1006 patients aged 18 years and older who were followed-up and treated in the Internal Diseases and Endocrinology polyclinics of Health Sciences University Adana City Training and Research Hospital with the diagnosis of hyperthyroidism between 01.10.2017-31.12.2018. Results: When the general treatments used by the patients were compared; 716 patients (71,2%) were using MMI and 290 patients (28,8%) were using PTU.