Çocuklarda metimazol tedavisine dirençli graves' hastalarında radyoaktif iyot (RAİ) tedavisine yanıtın değerlendirilmesi
Evaluation of response to radioactive iodine (RAİ) treatment in graves' patients resistant to methimazole treatment in children
  1. Tez No: 920583
  2. Yazar: HATİCE NUR KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DOĞA TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
1.Giriş ve Amaç Graves' hastalığında tedavi seçenekleri medikal tedavi, cerrahi tedavi ve radyoaktif iyot tedavisi şeklindedir. ATA 2016 uzlaşısı, çocuklar için iki yıllık anti-tiroid ilaç tedavisinin ardından remisyonun sağlanamadığı durumlarda alternatif tedavi seçeneklerini önermektedir. Radyoaktif iyot tedavisi ve tiroidektomi, kalıcı hipotiroidizmi sağlamak amacıyla Graves' hastaları için alternatif tedavi seçenekleridir. Araştırmanın amacı; çocuklarda metimazol tedavisi ile remisyon sağlanamayan Graves' hastalarında remisyonu etkileyen pozitif ve negatif faktörlerin incelenmesi, uygulanan radyoaktif iyot tedavisinin başarı oranı, olası yan etkilerini ortaya koymak ve radyoaktif iyot tedavisine gidiş sürecindeki predispozan faktörleri belirlemektir. 2.Gereç ve Yöntem 2016-2023 yılları arasında S.B.Ü. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğinde Graves' hastalığı tanısı ile takip edilmiş metimazol ile remisyon sağlanmış 24 hasta ve metimazol tedavisi ile remisyon sağlanamayıp RAİ tedavisi alan 5 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların dosyaları bilgisayar kayıt sisteminden (MEDSARUS sistemi) incelenerek bilgileri kaydedildi. İstatistiksel analiz Statistical Package for Social Sciences (SPSS) ile yapıldı. 3.Bulgular Çalışmamızda, ort. yaş 12,6±3,8 iken Graves' hastalığının kızlarda daha sık idi (%82,75), kız/erkek oranı 4,8/1. Hastaların çoğunluğu pubertal dönemde başvurmuştu (%79,31). Remisyon grubunun %91,66'sı , RAİ grubunun ise %40'ı kızdı (p=0,024). Remisyon grubunun %12,5'i tanıda prepubertal dönemde iken RAİ grubununun %60,0'ı tanıda prepubertal dönemdeydi (p=0,046). sT3 değeri remisyon grubunda (ort. 10,31±6,61 ng/dL) anlamlı olarak düşük bulundu (p=0,028). Tedavi sırasında metimazol ile ilgili olarak sadece RAİ grubunda bir vakada minör bir yan etki (transaminaz yüksekliği) görülürken, ancak herhangi bir majör yan etki gözlemlenmemiştir. Remisyon grubunun tiroid volüm SDS değeri (ort. 4,16±3,47) düşük ve anlamlıydı (p=0,0404). ROC analizi sonucunda, RAİ tedavisi gereksinimini öngörmek için tiroid volümü SDS optimal cut-off değeri 10,52 olarak belirlenmiştir. Cut-off değeri 10,52 SDS'nin altında olan hastalarda metimazol tedavisi ile remisyon sağlanabileceği gösterilmiştir. Metimazol ile remisyona girmeyen 5 vakada RAİ tedavisi tercih edilmiştir. RAİ tedavisi uygulanan vakaların RAİ süresi ort. 3,6±0,9 yıl olup, tedavi sırasında RAİ dozu ort. 5,7±2,9 mCi (gram tiroid dokusu başına 150-175 µCi arasında) idi. Çalışmamızda 1. doz RAİ sonrası olguların %60'ında hipotiroidi görülürken, 2 olguda 2. doz RAİ sonrası hipotiroidi görüldü. 2 hastamızda ise ötiroidi/hipertiroidi hali devam ettiği için 2. kez RAİ ihtiyacı oluştu. 4.Sonuç Erkek cinsiyet, prepubertal başlangıç, büyük guatr ve yüksek sT3 seviyeleri remisyonu olumsuz etkileyen faktörler iken; VKİ SDS, aile öyküsü, TSH, sT4 ve TSİ düzeyleri, metimazol başlangıç dozu, metimazolün ötiroidi sağlandığı andaki dozu, metimazol ile ilk ötiroidi sağlanma süresi, propranolol ihtiyacı parametreleri açısından anlamlı fark bulamadık. Ayrıca 2. kez RAİ alan hastalarda 2. doz RAİ ihtiyacını gösteren herhangi bir predispozan faktör tespit edemedik. 5.Anahtar Kelimeler Graves' hastalığı, metimazol, remisyon, RAİ tedavisi
Özet (Çeviri)
1.Introduction and Objective Treatment options for Graves' disease include medical therapy, surgical treatment, and radioactive iodine (RAI) treatment. The American Thyroid Association (ATA) recommends considering alternative treatment options for children who do not achieve remission after two years of anti-thyroid drug therapy. Radioactive iodine therapy and thyroidectomy are alternative treatment modalities aimed at inducing permanent hypothyroidism in these patients. This study aims to investigate the positive and negative factors influencing remission in pediatric patients with Graves' disease who did not achieve remission with methimazole therapy, to evaluate the success rate and potential side effects of radioactive iodine therapy, and to identify predisposing factors in the transition to radioactive iodine treatment. 2.Materials and Methods A total of 29 patients were included in the study: 24 patients who achieved remission with methimazole therapy and 5 patients who required radioactive iodine therapy after methimazole treatment failure. All patients were diagnosed and followed up at the Pediatric Endocrinology Clinic of Antalya Training and Research Hospital between 2016 and 2023. Data were retrospectively collected from hospital records using the MEDSARUS system. Statistical analysis was performed using the Statistical Package toimmü Social Sciences (SPSS). 3.Results In our study, while the mean age was 12.6±3.8, Graves' disease was more common in girls (82.75%), and the female/male ratio was 4.8/1. The majority of patients presented during puberty (79.31%). 91.66% of the remission group and 40% of the RAI group were girls (p=0.024). While 12.5% of the remission group was in the prepubertal period at diagnosis, 60.0% of the RAI group was in the prepubertal period at diagnosis (p=0.046). The fT3 value was found to be significantly lower in the remission group (mean 10.31±6.61 ng/dL) (p=0.028). During treatment, a minor side effect (transaminase elevation) was observed in only one case in the RAI group, but no major side effects were observed. The thyroid volume SDS value of the remission group (mean 4.16±3.47) was low and significant (p=0.0404). As a result of ROC analysis, the optimal cut-off value of thyroid volume SDS to predict the need for RAI treatment was determined as 10,52. It was shown that remission could be achieved with methimazole treatment in patients with a cut-off value below 10,52 SDS. RAI treatment was preferred in 5 cases that did not enter remission with methimazole. The mean RAI duration of cases that received RAI treatment was 3.6±0.9 years, and the mean RAI dose during treatment was 5.7±2.9 mCi (between 150-175 µCi per gram of thyroid tissue). In our study, hypothyroidism was observed in 60% of the cases after the first dose of RAI, while hypothyroidism was observed in 2 cases after the second dose of RAI. In 2 of our patients, RAI was required for the second time because the euthyroid/hyperthyroid state continued. 4.Conclusion While male gender, prepubertal onset, large goiter and high fT3 levels were factors that negatively affected remission; we did not find any significant difference in terms of BMI SDS, family history, TSH, fT4 and TSI levels, methimazole starting dose, methimazole dose at the time euthyroidism was achieved, the duration of initial euthyroidism with methimazole and propranolol requirement parameters. We also could not detect any predisposing factor indicating the need for a second dose of RAI in patients who received RAI for the second time. 5.Keywords Graves' disease, methimazole, remission, RAI treatment