Kruplu hastalarda serum total immünglobülin-E değerleri
- Tez No: 61006
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Aralık 1986 İle Eylül 1987 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğine başvurarak krup tanısı alan 60 hasta incelendi. Hastalardan rutin laboratuar tetkikleri yanın da akciğer grafisi ve boğaz kültürü alındı. Gaitalarında parazit arandı. Yine tüm hastalardan serum total IgE düzeylerine bakılmak amacıyla venöz kan örnekleri alındı. Ayrıca eozinofili yönünden de ğerlendirmek amacıyla nazal sekresyon yaymaları yapıldı. Hastaların çoğunluğunun gece saatlerinde başvurduğu, en çok başvurunun da 24 ile 04 saatleri arasın da olduğu gözlendi. Kruplu hastaların belirgin olarak cins farkı gösterdiği, erkeklerde 3 kat fazla görüldüğü tesbit edildi. Hastalarda, lökosit sayılarında ve sedimantasyon hızı değerlerinde hafif artışlar olduğu (viral enfeksiyon lehine? gösterildi. Hastalığın en sık yaşamın ikinci yılında görül düğü ve aynı kişide tekrarlamaya eğilimli olduğu belirlendi. Nazal sekresyon yaymalarında eozinofili görülmedi. Serum total IgE düzeyleri Elisa yöntemiyle tayin edildi. Hasta grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre fazla oranda yüksek değerler saptandı, ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. ( p^0.05) Bu sonuçlar, krupta allerjinin rolünü ileri süren görüşleri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
-49- SUMMARY Sixty patients attending with croup to the Clinic of Pediatrice of Haydarpaşa Numune Hospital between December 1986 and September 1987, have been examined. Chest roentgenograms and throat cultures were investigated besides routine laboratory analyses. Venous blood samples were also taken for determining the values of total IgE, from all patients. It was found that the incidence of croup was higher in males and were affected three times as often as females. White blood cell counts and erythrocyte sedimen tation rate were increased slightly that were in favour of viral infections. Most cases occurred in the second year of life and there was a tendency to recur in the same children. Total IgE values were detected by ELISA method. High values were determined in patients when compared with the healthy control group. TheBe results supported the role of allergy in croup.