Akut bronşiolit, larenjit / krup tanı - tedavisinde yapılan yanlışlıklar ve doğrudan maliyete etkisi
Mistakes in the diagnosis-treatment of acute bronchiolitis, laryngitis/croup and their effect to the direct cost
  1. Tez No: 307974
  2. Yazar: DİLEK REYHANLIOĞLU KAFADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU BAKIRTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı ayaktan izlenen bu olgu gruplarında tanı ve / veya tedavi amacıyla yapılan gereksiz ve / veya yanlış işlemleri saptamak ve doğrudan maliyete etkisini belirlemektir.2010-2011 yılları RSV mevsimi boyunca GÜTF Çocuk acil polikliniğe başvurarak, akut bronşiolit, larenjit/krup tanısı konulan hastalara çalışmanın amacına yönelik düzenlenen toplam 10 sorudan oluşan anket olguların aileleriyle yüz yüze görüşülerek uygulandı.Çalışmaya 251 akut bronşiolit, 199 akut larenjit / krup tanı grubundan olmak üzere toplam 450 olgu dahil edilmiştir. Akut bronşiolitli olguların %62.2'sinin (71 / 114), akut larenjit / kruplu olguların ise %88.5'inin (31 / 35) tanı aşamasında gereksiz yere tetkik edildiği saptanmıştır. Akut bronşiolitli olguların %51.4'üne, akut larenjit / kruplu olguların %26.6'sına kanıta dayalı olmayan tedavi verildiği tespit edilmiştir. Her iki tanı grubunda da hem tanı hem tedavi aşamasında pediatri uzmanlarının, pratisyen hekimler kadar çok gereksiz tetkik istediği ve kanıta dayalı olmayan tedavi reçete ettiği saptanmıştır. Herhangi bir gereksiz işlem yapılan olgularda, gereksiz işlem yapılmayanlara göre, olgu başına düşen toplam maliyetin, akut bronşiolitte 1.21 kat, akut larenjit / krupta 1.94 kat arttığı bulunmuştur.Ayaktan izlenen akut bronşiolit ve akut larenjit / kruplu olguların tanı ve tedavisinde gereksiz tetkik ve kanıta dayalı olmayan tedavi kullanımı sıktır. Bu gereksiz ve yanlış işlemler çocuklarda sık görülen iki solunum yolu hastalığının doğrudan maliyetini anlamlı şekilde artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the frequency and type of these unnecessary procedures and non evidence-based managements used in outpatient practice of acute bronchiolitis, laryngitis / croup and to determine their effects to direct cost.A questionnaire consisting of 10 questions was applied by face to face to the participants who were diagnosed as acute bronchiolitis and laryngitis / croup in pediatric emergency department of Gazi University Hospital in RSV season of 2010-2011.Four hundred and fifty cases included in the study (251 in acute bronchiolitis and 199 in acute laryngitis / croup). Sixty-two percent of infants with acute bronchiolitis (71 / 114) and 88.5% of children with acute laryngitis / croup (31 / 35) were investigated unnecessarily at the time of diagnosis. Non evidence-based medications were used in 51.4% and 26.6% in acute bronchiolitis and acute laryngitis / croup, respectively. Pediatricians were found to do unnecessary investigations and prescribe non evidence-based medications as frequent as general practitioners. The median direct cost per case was increased 1.21 fold and 1.94 fold in acute bronchiolitis and acute laryngitis / croup, respectively in cases who were exposed to any unnecessary procedures compared to the others.Unnecessary investigations and non evidence-based medications are frequently used in diagnosis and management of outpatients with acute bronchiolitis and acute laryngitis / croup. These unnecessary and non evidence?based procedures increase the direct cost of the two common respiratory diseases of childhood significantly.